Fındık sadece küllenmeyle değil soğukla ve mevsim normallerinde seyreden havanın sebep olduğu tahribatla da mücadele halinde. Yüksek kesimlerde etkili olan soğuk hava fındığı olumsuz etkiledi. Sahil kısmında kalan fındıklar etkilenmedi ancak yükseklerde fındık ocaklarında kuruma meydana geldi. Fındıkta kayba sebebiyet veren bu durum bu yılın rekoltesini olumsuz etkilemekte. 

Korgan Ziraat Odası (KZO) Başkanı Emir Çelemoğlu, Korgan genelinde fındık dallarında yoğun olarak kuruma görüldüğünü açıkladı.

Konu ile ilgili bilgi veren Korgan Ziraat Odası (KZO) Başkanı Emir Çelemoğlu, “Bu sene bölgemizde ilklim çok farklı oldu. İlkbahardan itibaren Korgan’ın üst kesimlerindeki fındık bahçelerinde fındık dallarında yoğun olarak kuruma var. Bunun nedeni kış şartları. Bu sene kış çok etkili oldu. Bizim üst kesimlerinde yüzde 70 oranında fındık dallarında kuruma var.  Öyle ocaklar var ki 10 daldan 8’i kurumuş. Dala bakıyorsunuz. Dibinden itibaren yeşil tarafı kalmamış.” dedi.

Hastalık değil kış kuruttu

Korgan’ın 29 mahallesinin 13-14 mahallesinde fındık dallarında kuruma görüldüğünü ifade eden KZO Başkanı Çelemoğlu, “Özellikle rüzgarın çok estiği yerlerde daha çok kuruma görülüyor. Ancak asıl sebep kış şartlarının ağır geçmesi. Bu olay daha önce bölgemizde yaşanmamıştı. Sadece 2004 yılında kuruma görülmüştü. Ancak bu seneki durum o yıldan çok daha farklı. Bu sene dal kuruma çok daha fazla. Bunda hastalık yok sadece kış şartlarından oluyor.“ diye konuştu.

Rekolte yüzde 60 düşer

Kuruyan dalların kendine gelmesinin en az 4-5 sene alacağını dile getiren KZO Başkanı Çelemoğlu, “Bu durum rekolteyi de olumsuz etkileyecektir. Üstelik bir yıl için de değil. Korgan genelinde yüzde 60 civarında rekolte düşük olacaktır. Korgan’da ortalama olarak 7-8 bin ton fındık oluyordu. Bu sene 3-4 ton arasında olur. Çayırkent, Tepealan, Koççuğaz, Sarı Ali, Yukarı Kozpınar, Düzdağ, Beypınarı, Terzili, Soğukpınar, Yeşilalan, Belalan, Yeşildere yoğun olarak fındık dallarında kurumanın olduğu mahallelerimiz.” şeklinde konuştu.

Üreticinin borcu ertelenmeli

KZO Başkanı Çelemoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Bu durum karşısında üreticinin yapacağı hiç bir şey yok. Sadece sigorta yaptırmış ise oradan parasını olacak. Bizim bunu afet kapsamına almamız için kurumanın yüzde 80 oranında olması gerekiyormuş. Ancak böyle olmamalı. Bana göre afet oranı yüzde 50 olduğunda orası afet bölgesi olarak ilan edilmeli. Diğer yandan elbette üreticinin kredi borçları varsa bunlardın da ertelenmesi gerekir. En az 1 yıl bu borçların ertelenmesi uygun olur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz