Atakan Akça (Altınordu Ziraat Odası Başkanı), son günlerde düşmeye başlayan fındık fiyatlarının bu gerilemenin yaşanması için hiçbir neden olmadığını belirtti. Bu düşüşle amacın üreticiyi panikleterek elinden fındık fiyatını ucuzlatarak alma çabasından kaynaklandığını söyleyerek üreticinin bu tuzağa hiçbir şekilde gelmemesini istedi.

Fındık Fiyatlarında Tuzağa Düşülmemeli

Altınordu Ziraat odası Başkanı Akça, “Fiyatların geri gelmesi için ortada hiçbir reel neden yok. Zaten ortada geçen yıllardan daha aşağıda bir rekolte de söz konusu. Bu sadece bir oyun. Bizim yaptığımız ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ çağrısına uyan üreticiyi paniğe sevk etme ve bunun sonucu fındığı ucuza alma çabası. Yani manipülasyon” dedi.

Üretici Bu Oyunu Bozabilir

Atakan Akça, manipülasyonu yaratanların fındık piyasasını elinde bulunduran, tekel konumunda olan firma ve onun yandaşlarının oynadığını ifade etti. Akça, “Maalesef tekelci firmalar grubu üreticinin gerçek anlamda imkanlarını geliştirecek hiçbir eylemin içinde olmuyorlar. Piyasada ‘fındık fiyatı düşüyor yükselmeyecek’ şeklinde algı oluşturarak üreticinin elindeki ürünü düşük fiyata alma çabası dün de oldu, bugün de oluyor yarın da olacaktır. Üretecimiz hiç panik yapmadan ürününe sahip çıksın.” diye konuştu.

TMO Fındık Fiyatlarını Güncellemeli

Ziraat odalarının yaptığı çağrıya uyarak, üreticinin ürününe sahip çıkmasının ancak ihtiyacı kadar fındığı pazara indirmesiyle mümkün kılınabilir. Akça, “Şu anda zaten Tarım Kredi Kooperatifleri 50 randıman fındığı 24,50 liradan Fiskobirlik ise 25 liradan alıyor. Bu piyasada bir etki oluşturuyor. Ben yasal olarak mümkünse TMO’ya da 22 lira olarak açıklanan fındık fiyatını güncelleyerek yukarıya çekmeleri çağrısı yapıyorum. Bu çağrıyı daha önce de yapmıştık, şimdi de yineliyorum” şeklinde konuştu.

Fındık Fiyatları İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz