Üretici, fındık bir ihraç ürünü olduğu için fiyatı değerlendirirken sadece TL cinsinden değerlendirmiyor. Dövizi yakından takip ederek karşılaştırma yapıyor. Üretici fındık fiyatlarını döviz cinsinden de karşılaştırma yaparak bakıldığında içerdeki fiyatın düşük olduğunu görüyor. Bu nedenden dolayı üretici de fiyat artış beklentisi oluşuyor ve fındığını satmıyor.

Fındık rekoltesi tahmin edildiği kadar yüksek değil. Bu nedenle üreticinin elinde çok fazla fındık bulunmadığı için pazara indirmiyor olabilir. Daha önceki dönemlerde üretici ihtiyaçlarından dolayı fındığını eylül ayında satışı gerçekleştiriyordu. Covid-19 önlemleri nedeniyle okulların geç açılması, uzaktan eğitim yapılması, düğünler için getirilen önlemler nedeniyle bazı harcamalar ertelendi. nedeniyle okullar açılmadı. Bu nedenle üreticinin satışa çıkardığı fındık miktarında azalma ile karşılaşılabiliyor.

Üretici, kurda meydana gelen dalgalanma ile fındığını satıp TL’ye çevirdiğinde parasının günden güne değer kaybedeceğini, depoda beklediği müddetçe değer kazanacağını düşünüyor olabilir.

Türkiye pazarında yeterli miktar da fındık piyasaya inmediği için alıcılar Türkiye’de yeterli miktarda alıcılar İtalya, Gürcistan ve diğer ülkelerdeki fındığa yöneldi. Dış pazarda ise üretim az olduğu için  fındık fiyatları Türkiye’den yüksek. Alıcılar üreticinin çözülüp fındık satacağı beklentisiyle önce İtalya, Gürcistan gibi ülkelerden alım gerçekleştiriyor. Ancak oradaki fındık alıcılara yetmeyecek, Türkiye dünya üretiminin yüzde 75’ini oluşturuyor. Türkiye’de üretilen fındığı almak zorundalar. Bu nedenle ya fiyatı yükseltip fındık alacaklar ya da üreticinin direncini kırmak bazı spekülatif hareketlerle fındığın piyasaya inmesini sağlamak için çalışacaklardır.

Fındık Fiyatları İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz