Fındık fiyatları düşüyor mu düşürülüyor mu? Son günlerde Karadenizli iki Başbakan Yardımcısı Numan kurtulmuş ile Nurettin Canikli’nin tüm açıklamalarına rağmen fiyatlarda düşüş görülüyor. Fındık fiyatlarının Referandumdan önce 8 Lira ve daha alt seviyelere düşürüleceği iddiaları konuşulurken bu oyunların Referandum sürecini olumsuz yönde etkilemek için kasıtlı olarak yapılıp yapılmadığı sorusu akıllara geliyor. Geçtiğimiz hafta 10 liraya yükselen fındık fiyatları yeniden düştü. Bugün 9 buçuk liraya kadar gerileyen fiyatlardaki bu düşüş referandum öncesinde bilinçli olarak düşürülüp düşürülmediği sorularını akla getiriyor.

Karadenizli iki Başbakan Yardımcısı Numan kurtulmuş ile Nurettin Canikli’nin peşpeşe geldikleri Ordu ziyaretlerinde fındık fiyatları konusunda üreticiyi mağdur etmeyecekleri yönündeki açıklamalarına rağmen düşüşün önüne geçilememesi üreticinin fiyat konusundaki umutsuzluğunu gün geçtikçe artırmaya devam ediyor.

Fındık fiyatları geçtiğimiz hafta 10 liraya çıkınca kamuoyunda yükselişe geçtiği şeklinde yorumlanmıştı. Ancak dün yeniden düşmeye başlamış ve bugünde devam etmişti. Dün 20 kuruş düşen fiyatlar, bugün 30 kuruş daha düşerek Ordu Ticaret Borsası’nda 9 lira 50 kuruşa geriledi.

Bu düşüş diğer borsalarda da devam ederek Ünye Ticaret Borsası’nda 9 lira 25 kuruşa, Fatsa Ticaret Borsası’nda ise 9 lira 70 kuruşa geriledi. Hafta sonu yağan kar ve don tehlikesine rağmen fiyatlardaki bu düşüşe kimse bir anlam veremezken akıllara sosyal paylaşım sayfası Bisimit’in iddialarını getirdi.

Hatırlanacağı gibi yaklaşık bir ay önce Bisimit, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık fiyatlarına müdahale edin çağrısına rağmen müdahale edilmemesini referandumda ‘hayır’ çıkması için bilinçli yapıldığını iddia etmişti.

Kamuoyunda ise 16 Nisan’da yapılacak referandumda hayır çıkması için seçime günler kala fındık fiyatının 8 lira hatta altına düşürüleceği şeklinde iddialar ise sıkça konuşulur oldu. Bölgedeki hemen herkesin fındık fiyatlarının maliyetinin altında olduğu konusunda hemfikir olmasına rağmen bu düşüşün referandum sürecini etkilemek için bilinçli yapılıp yapılmadığı konusunda önümüzdeki günlerde fiyatların seyrinin etkili olacağı konuşuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz