TMO’nun fındık alımı kararından sonra fındık fiyatları küçük de olsa yükseliş trendine girmişti. Hatta Giresun’da fındık fiyatları 11 Lirayı bile görmüştü. TMO’nun fındık fiyatlarının üstüne çıkmasına rağmen bu günlerde fındık fiyatları hızlı bir şekilde düşüyor.

TMO’nun fındık alımı kararından sonra iki hafta sürecinde TMO’ya sadece 150 ton fındık gelmişti. Zaten sezonun bu dönemlerinde üreticinin elinde fındık kalmaz. Bu yüzden fındığın pazara çıkmasından dolayı fındık fiyatının düşmesi beklenemez. Aksine fındık fiyatlarını yükselmesi gereken her şey olmasına rağmen fındık fiyatları düştü. Son günlerde fındığı don, dolu ve fırtına felaketleri vurdu. Bunun sonucunda bir çok fındık üreticisi zarar gördükleri için sigortaya başvurdular. Bu gibi afet olayları fındık rekoltesini eklediği için fiyatların olduğundan daha fazla yükselmesi gerekirdi. Fakat henüz böyle bir durum söz konusu değil. Hatta yasak olmasına rağmen bazı kişiler fındık rekoltesi açıklamalarında da bulundular. Bu açıklamalarda bile 450-550 bin ton fındık rekoltesi olabileceği konuşuldu. Bu rekolte fındık fiyatlarını düşürecek bir rakam değil.

Fındık fiyatlarının düşmesinin tek nedeni bu durumda, gelecek sezondaki fındık fiyatları yükselişini ve beklentileri düşürmek. Daha önceki sezonlarda fındık fiyatları sezonu nasıl kapatıyorsa öyle bir daha ki sezona başlıyor demiştik. Bu düşüşler de sadece fiyatları kontrol etme çabasından başka bir durum değil. İşte size tekelin kanıtı!!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz