Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 14 lira olarak belirlediği fındık fiyatına rağmen, serbest piyasada fındığın 12 lira 50 kuruştan işlem görüyor. Üreticiler duruma tepkili. Serbest piyasada halen bir istikrarsızlık söz konusu.

Serbest piyasanın güven vermediğini söyleyen Soydan, “Zaten güven vermiş olsaydı devlet fındığa müdahale etmezdi. Şu anda devlet müdahale etmesini istememizin en büyük sebeplerinden birisi de serbest piyasa fiyatlarının istikrarsız olmasıdır. Yani üreticinin mağdur olması yönünde fiyat oluşturmasından dolayı devlet müdahale etmiştir. Piyasa baktığımız zaman devletin 14 lira, 14 lira 50 kuruştan fındık aldığı bir yerde aynı fındığa 12,50 TL demek doğru değil. Bu fındık en başta ihracatçılara lazım. Onun için üreticinin haklarını korumak lazım. Serbest piyasa baktığımızda bu hakların korunduğunu göremiyoruz. Bu nedenle üreticilerimiz serbest piyasadan umduğunu bulamayınca TMO’ya yükleniyor” dedi.

TMO’nun alım kriterlerinin revize edilmesi gerektiğini ifade eden Soydan, “Fındık üzerinden yine farklı oyunlar oynanmaya devam ediyor. Bu oyunlara karşı fındığın en büyük garantörü TMO’dur. Bu nedenle TMO serbest piyasada fındık fiyatının neden düştüğünün hesabını yapması gerekiyor. Bu hesabı yaparsa kendi kriterlerinde bir düzenleme yapması gerekecek. TMO’nun bazı kriterlerinde daha şeffaf olması gerekiyor. Yani bu kriterlerin biraz daha iyileştirilmesi gerekiyor. Çürük oranı yüzde 3, bunun yüzde 5, kırık oranı yüzde 5 bunun da yüzde 7 yapılması lazım. Nem oranında biraz daha esneklik sağlanmalıdır. Çünkü fındık bu aylarda sezon başındaki şeklinden biraz daha değişik olabilir. Alımların daha sık yapılması lazım. Bunlar sağlanırsa bu kez TMO’ya talep artacaktır. Serbest piyasada bu kriterler nedeniyle TMO’nun kapısından dönen fındık miktarı arttıkça serbest piyasa fiyatları aşağıya çekiyor” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki sezon için de TMO’nun üreticilere güven verdiğine dikkatleri çeken Soydan, şunları kaydetti:

“Türkiye’deki bütün tarım ürünlerinde devlet müdahalesi olduğu takdirde ürünün pazara inene kadar fiyatlarının açıklanması lazım. Fındıkta da bu durum aynı. Eğer ki sezon başına kadar serbest piyasa şartları fındık üreticinin hak ettiği rakamlarda oluşmazsa, muhakkak devlet bunu dikkate alarak üretici ürününü harmandan pazara indirene kadar fiyatını açıklayacak. Bu yapılmadığı zaman üreticilerin bir bölümü fındığını ucuza veya zararına satmak zorunda kalıyor.

2 YORUMLAR

  1. Temoya fındık goturenlerin kaçta kaçı fındığını temoya verebiliyor fındık geri döndürüldügünden dolayı serbest piyasada fındık düşüyor 5 kişinin 4 u geri dönüyor temoda

  2. Herşeyin fiatının ikiye üçe katlandı Yurdumda, % 23.23 vergi artısına rağmen çiftçinin ürününün şundan sebep bundan sebep diyerek fiatının düşmesi, bu milletin aklıyla alay etmektir. Almayın mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Vicdanlı, imanlı olun birazcık. Ağzı olan konuşuyor, hep laf hep laf. İcraat yok. Emekçi perişan, masa başindakiler ailece zevki sefada. Yetim hakkı yiyen yiyene. Fabrikalar piyasada fındık olmayınca stop ettiler. Hala arz talebi karşılamayan fındığın fiatının düşmesi zorba dikta rejimidir. Neredesin eyyy Tarım Bakanı, çiftçi imdat bekliyor. Ya Hâk, Müslümanın emeğini, rızkını çalmak ve buna ses çıkarmamak İslâm ‘da varmı. Yeter artık, özellikle meyilli arazilerde fındık yapanların dayanacak gücü kalmadı. Ey ağa babaları, sizden büyük Allah var..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz