Son zamanların en gündem maddesi fındık fiyatlarının 15-16 TL seviyelerine yükselmesi. Şüphesiz bu üreticinin aylardan beri beklediği bir durum. Fakat fiyatlar daha ne kadar yukarıya doğru gidecek? Bu fiyatlar gelecek sezona nasıl etki edecek? Üreticinin aklı halen karışık.

Bu sezonun başında fındık fiyatları 12 TL’ye alıcı bulabiliyordu. Sezonun rekolte açısında ortalama seviyelerde olması ve fındık kalitesinin yüksek olmasından dolayı fındık fiyatları yavaş yavaş yükseliyordu. TMO alımlara geç başlaması üreticilerden tepki aldı fakat 14-14,5 TL’den alımlar yapması fiyatları etkiledi. Serbest piyasa fındık bulamadı ve fiyatlar bugünkü seviyelere geldi.

Bundan sonra ne olacak?

Bazı görüşlere göre fındık fiyatları yerel seçimlerden sonra düşebilir. Özellikle seçimlerin fiyatlarda etkisi olduğunu düşünen kesime göre fındık fiyatları seçimlerde 14-15 seviyelerinde kalacak ve yeni sezona bu şekilde girecek. Diğer bir görüşe göre ise fiyatlar sezon başına kadar 20 TL’yi görecek. Sezonun rekoltesine göre bundan sonra şekil almaya başlayacak.

Kabuklu fındık 4 TL arttı Kavrulmuş fındık 30 TL arttı

Üreticinin manavlara verdikleri kabuklu fındık fiyatları 12 TL civarından 16 TL civarlarını gördü. Fakat Kavrulmuş fındık fiyatlarının artışı ise çok daha radikal oldu. Sezon başında 35 TL’den satılan kavrulmuş fındık fiyatları şu anda 60-80 TL civarlarında.

1 Yorum

  1. fiyatların artmasının seçimle hiçbir alakası yok. piyasada fındık yok. ocak ayında piyasa inen fındık 16 bin ton. yok yani yok. olsa 5 kuruş arttırmaz bu italyan şirketinin itleri… tmo fındık satarsa düşebilir ama sezona daha çok var. tmonun fındğı onlara asla yetmez. mecbur yükselecek. akıllı ol fındığını da işini de emanete bırakma!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz