Fındık Fiyatları Ne zaman Yükselir? Fındığın En Değerli Olduğu Aylar

Google News

Fındık fiyatları yıl içerisinde sık sık değişmektedir. Fındık üreticisinin alması gereken en önemli kararlardan bir tanesi de fındığını hangi aylarda satacağıdır. Her ne kadar rekolte ve dünya gündeminden Fındık sektörü çokça etkilense de fındık fiyatları yılın belirli aylarında yükseliş trendine girmektedir. İşte yıllara göre fındık fiyatlarının en çok yükseldiği aylar.

2014 Yılı Fındık Fiyatları

2014 yılında fındık fiyatları 6,30 TL’den girmiştir. Nisan ayının başında yükselişe geçerek Mayıs ayının başında Mayıs ayında 9,40 TL civarlarında fiyatlanmıştır. Yine bu yılda Ağustos ayında yükselişe geçerek Ekim ayında 14 TL’ye kadar çıkmıştır.

2015 Yılı Fındık Fiyatları

2015 yılına 13,90 ile giren fındık fiyatları Ocak ayının sonlarında 17 TL’yi geçmiştir. Bir süre bu şekilde devam eden fındık fiyatları Mayıs aylarının ortalarında 20 TL’yi bulmuştur. Fakat daha sonraki süreçte ana kaynağı olarak rekolte etkisinden yeni sezona 11 TL’den girmiştir.

2016 Yılı Fındık Fiyatları

2016 yılına fındık fiyatları 11,50 TL’den girmiştir. Yine Mart ve Mayıs aylarında yükseliş göstermiştir. Yine rekolte kaynaklı olarak Haziran-Ağustos aylarında hızlı yükseliş göstererek 13,50 TL’ye kadar çıkmıştır. Daha sonra düşüş trendine giren fındık 2016 yılını 10,75 TL’den kapatmıştır.

2017 Yılı Fındık Fiyatları

2017 yılına hafif yükselişle başlayan fındık fiyatları 11,25’i görse de daha sonra düşüşe başlamıştır. Bu yılda yine Mart ve Mayıs aylarında yükseliş gösteren fındık fiyatları yıl sonunda dalgalanmalar olsa da yılı 100 TL’den kapatmıştır.

2018 Yılı Fındık Fiyatları

2018 yılında Fındık yine mayıs ayında hızlı yükseliş göstermiş yıl sonunda ise 14 TL’den kapatmıştır.

2019 Yılı Fındık Fiyatları

2019 yılında fındık Mart ayında dramatik bir yükseliş göstermiştir ve 16,50 TL’yi görmüştür. Hasat sonrasında düşüş yaşasa da yıl sonunu 17.25 TL ile kapatmıştır.

2020 Yılı Fındık Fiyatları

Bu yıl ise fındık fiyatları Ocak ayına yine yükselişle başladı. Mart ayında yine yükselişe geçen fındık fiyatları Ağustos ayında 26 TL’yi gördü. Şu anda ise 24,50 TL civarlarda fiyatlanmaktadır.

Sonuç

Her ne kadar fındık fiyatları Pandemi, Rekolte, TMO faktörü ile fiyatları değişse de yıl içinde hareketlendiği belirli ayların olduğu görülmektedir. Özellikle Ocak ayında Fındık fiyatında genellikle yükseliş trendi yer almaktadır. Ayrıca sık sık Mart aylarında yükselişler görülmektedir. Mart ayından sonraki trendi ise genellikle rekolte bazlı olmaktadır.

En Son Haberler

TMO Alımları Devam Ediyor

Ordu'nun Altınordu ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan deposunda fındık alımı sürüyor. Ürününü teslim etmek üzere TMO'ya gelen üreticilerden 83...

Örnek Fındık Bahçeleri ile Verim Arttırılacak

Samsun'un Terme ilçesinde fındık üretiminde veriminin arttırılması için gerçekleştirilen projenin toplantısı gerçekleştirildi. Kalitenin artırılması için "Örnek Fındık Bahçesi Projesi" iş birliği protokolü imza töreni...

Fındık Aynı Kalırken Her Şey %100 Arttı

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Beşikdüzü ilçesinde yer alan fındık üreticilerini ziyaret etti. İlçede üretilen Giresun kalite yüksek randımanlı fındığın tüccar tarafından...

Fındık Kurutma Mesaisi Sürüyor

Ordulu üreticiler fındıklarını kurutmak için hava sıcaklıklarının yükselmesini beklerken yüksek kesimlerinde yağışlı hava etkili oldu. Fındıklarını kurutamayan üreticiler, boş...

Ulusal Fındık Konseyi’ne Eleştiri

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ulusal Fındık Konseyi’ni eleştirdi. Adıgüzel, “Biz oy hesabı ile konuşmuyoruz. Biz borsada emek satmıyoruz. Kar zarar...

İlgili Haberler

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol