50 randımanlı fındık fiyatları Ordu’da geçtiğimiz hafta 22 TL’ye kadar gerilemişti. Yeni haftada hafta 23,5 TL’den işlem görüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fiyatlar karşısında üreticiler sevinmişti. Levant kalite fındığın 22 TL, Giresun kalite fındığın ise 22,5 TL olarak açıklanmıştı. Bu fiyatlar üreticilerin mahsullerine sahip çıkmasını sağladı. Serbest piyasadaki fındık fiyatları TMO’nun üzerine çıktı. Bu durum, üreticiler açısından olumlu karşılanırken, geçtiğimiz haftalarda 25 liraya kadar yükseldi. Ancak sonrasında 22 TL’ye kadar düşen fındık fiyatları, bazı üreticileri ‘fiyatların düşeceği’ konusunda tedirgin etti. Üreticiler düşüşe rağmen ihtiyaç dışındakilerin pazara fındık indirmediği belirtildi.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, serbest piyasanın üreticileri memnun ettiğini hatırlattı. Fındık fiyatında yaşanan sert düşüşün üreticiler tedirgin etmediğini belirtti. Soydan, “Bir hafta önce fındıkta yaşanan ve 22 buçuk liraya kadar inen sert düşüş sonrası, şuan 23 buçuk lira civarında seyrediyor. Üreticilerimizde şuan için bir panik havası oluşmadı. Bu süreçte panik yaparak pazara fındığını indirmedi. 25 lira üzeri olan fiyatlar sonrası yine bunu bekleyen üreticilerimiz var, dikkatli bir şekilde süreci takip ediyor. Şuanda fındık fiyatları düşüş eyleminden çıkmış durumda. Zaten bazı üreticilerimiz ellerinde fındıklarını bekletiyorlar” şeklinde konuştu.

Güncel Fiyatlar için Tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz