Fındık fabrikası işletmecisi olan Ekrem Civelekoğlu, fındık fiyatlarındaki düşüşün suni bir düşüş olduğunu söyledi.

2020 yılı fındık fiyatları serbest piyasaya 22 TL ile başlamıştı. Ekim ayının ortalarında ise 26 TL’ye kadar yükselmişti .15 gün önce 26 TL’den alımı gerçekleştirilen fındık fiyatları 24,50 TL’ye kadar düştü. Fındık fiyatlarında suni bir düşüş yaşanıyor. Fındık temsilcileri, bu düşüşü ihracattaki azalmaya ilgili olduğunu belirtiyor. Önümüzdeki günlerde fiyatlarda tekrardan artış yaşanacağını öngörüyor.

DKİB Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav, “1 aylık sezon ihraç rakamlarında yaşanan düşüş, özellikle yurt dışı alıcıların geçtiğimiz aylarda yaptıkları yoğun alımlar nedeniyle stokların tüketilmesi amacı yanında, birçok alıcının da sezonun ilk aylarında ürünü daha çok ülkemize nazaran daha düşük fiyattan ürün sunan Gürcistan, İtalya, Azerbaycan gibi ülkelerden alım yapmalarından kaynaklanmakta. Bu ülkelerdeki ürün stoklarının tükenmesi ile ülkemize yönelim başlayacaktır. Yeni sezonda fındık ihracatının artış trendini sürdüreceğinden ümitliyiz.” şeklinde konuştu.

Fındık fabrikası işletmecisi olan Ekrem Civelekoğlu, fındık fiyatlarındaki düşüşün suni bir düşüş olduğunu söyledi. Civelekoğlu, “Fındık fiyatları şu anda 24 lira 50 kuruş ile 25 lira civarında. 15 gün önce 26 liradan fındık alıyorduk. Önümüzdeki günlerde biraz yükseleceğini düşünüyoruz. Üreticiler ilk günden beri 30 liraya yükseleceğini düşünüyorlar ama Mart ayı gibi bu rakama ulaşabilir. Bu aralar okullarında açılması piyasayı etkiledi. Okul masraflarından dolayı üreticiler ellerindeki fındığın bir kısmını sattılar. Pazara fazla fındık gelmiyor ama küçük bir hareketlenme oldu. Yavaş yavaş fındık satışlarının başlayacağını öngörüyoruz” dedi.

Fındık fiyatlarında meydana gelen düşüşte ihracatta yaşanan azalmanın da etkisi olduğunu söyleyen Civelekoğlu, “Fındık ihracatında azalma yaşanıyor. Büyük firmaların talebi olmuyor. Bu sebeple fiyatları biraz düştü. Talep olarakta levant kalite fındığa talep Giresun kalite fındığa göre daha fazla. Aralarında 2 lira gibi fiyat farkı var. Levant kalite fındık 23 lira, Giresun kalite fındık 25 lira civarında. İhracatçı firmaların levant kalite fındığa talebi daha fazla, Giresun kalite fındığa talep az” şeklinde açıklamada bulundu.

Güncel Fiyatları İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz