Fındık Fiyatları Üzerinde Küresel Oyunlar

Google News

Fındık zamanı sadece “para”nın tartışıldığı bir mesele gibi… Medya medya olmadığı için derinlik, bağlantı kurmadan yazılan manşetler… Yüzeysel dedikodu tadında köşeler…Yasaklanan tütün, pancar, ürünlerimize uygulanan kotalar… Taaa haşhaş yasaklamaya giden eski hikaye!

Kendi kendine yeten beş ülkeden biri iken nasıl bu hale getirildi Türkiye?

Dünyanın en bereketli Anadolu topraklarına neden dünya gıda devleri çiftlikler kuruyor, GAP’tan toprak alıyor? Toprağımız ve suyumuz kurutuluyor?

HES inadıyla binlerce dere, akarsu kurudu. Eskiden Antakya’da 10 metreden çıkan yer altı suyu bugün 400 metreden çıkıyor!

Yer altı suları, şelaleler her yerden fışkırırken kurudular bugün… Amik gölü kuruduğunda neden siyaset ses etmedi?

Pamuğunu ABD’nin 1850’lerde aldığı Çukurova neden yok edildi?

Her şey bir bütündür. Kainat bütün içinde anlamlıdır. Neden yeşile, ağaca düşman iktidarlar, diye düşünüp şaşıp kalıyor millet. Çünkü anlatan yok. Anlatana medya yok. İç içe… Odatv’de yayınlanan yazıda bu net yazılmış:

“…fındıktan pamuğa, zeytinden tütüne, üzümden pancara, ülkemizin geleneksel olarak güçlü olduğu her türlü tarımsal üretime uygulanan sinsi ve hain baskılar ile hayvancılığın başına 40 yıldır örülmekte olan çorap, hep bu yukarıda işaret etmiş olduğum plan çerçevesinde görülürse anlaşılabilir. Bütün bu sorunlar ve bu sorunların sonucunda yaşanmakta olan tarımsal ve sosyal erozyon, birbirinden bağımsız olaylar olmayıp, sadece şu, ya da bu politikacının beceriksizlikleri sonucu da değildir. Bu gidişat planlıdır, sistemlidir ve en az 75 yıllık bir geçmişi vardır.” [1]

ÜRETİCİ KÖYLÜ YOK EDİLİYOR

Tarımı yapan köylüdür, köylü ve ailesi birlikte bir kültürü sürdürür. Aile olmadan olmaz. Köyler boşaltıldı, köylü kalmadı. Gençler kentlere akın etti ve “köle işçi” oldular. Bağımsız üretici yok edildi, ediliyor.

Eski siyasetçi Lokman Kondakçı Türkiye’de ilk fındık mitingini düzenleyen kişi. Onunla konuştuğumda; ‘’Batılı emperyalistler 3. Dünya ülkesi dedikleri ülkelerin ürünlerini bedava alarak refah sağlamıştır’’ diye altını çizdi dünya politikasının. Fındık bunun tipik örneği….

100 yıldır hep ayni tezgah var. 1908‘de Türkiye meşe palamutu ihraç ediyor. Bir ara fiyatlar düşüyor. İttihat ve Terakki katibi Celal Bayar bunun nedenini araştırıyor. Kimya sanayinde kullanılan meşe palamutu yerine yeni bir şey kullanılıyor yalanını yayıyorlar. Propaganda yani… yalan…

Celal Bayar “Eğer bulmuş olsa bu kadar da para vermezdi diye” yalanı açığa çıkarıyor…

Fındık da aynı. Fındık fiyatı yüksek olursa başka ürün kullanırlar. Yalannn… Kullanamazlar…

Şimdi yaydıkları propaganda, “ay fındığımızı alan tekel kaçacakmış aman ortada kalacağız”…

“Türk fındığı yerine hiçbir şey koyamazlar” diyor Kondakçı. “Hiçbir kabuklu onun içeriğinde değil” diye ekliyor…

AVRUPA PROPAGANDA YAPAR, YALAN SÖYLER…

Kavurduğumuzda kullanmak için standarta ihtiyaç var. Fındık dışında standarta sahip kabuklu yok! Fındıkta Türkiye’nin rakibi yok! Bu kesin diyor Lokman Kondakçı. Psikolojik direnci kırmak için Avrupa propaganda yapar, yalan söyler… Bugün Türkiye’de tekel İtalyan Ferrero. Derdi fiyat kırmak, yerli malı fabrikamızı ele geçirip adını da değiştirdi.

Fındık toplama makinası var deseler de fındık sadece elle toplanır.

İtalya, İspanya için fındık tarımı rantabl değil zaten.Günde 35 dolara kimse çalışmaz. 40 milyon kilo bizde yevmiye ile toplanıyor.

Gürcistan, Azerbaycan deniyor ama afloxini engelleyemiyor. Çürük çıkıyor.

Fındık hassas, narin ve çok özel bir ürün.

Gürcistan’da 40.000 dönüm arazi alan İtalyan tekeli Ferrero memnun değil, masrafı çıkaramıyorlar bilgisini veren Kondakçı, tek amaçlarının Türkiye’nin direncini kırmak, moralini bozmak olduğunu, parayla haber yaptırdıklarını iddia ediyor.

Özellikle Türk fındığında afloxin çıktı haberleri…

Amerika’da ünlü bir Türk kökenli doktor “Yunan yoğurdu” dediği halde önerdiği fındığa “Türk fındığı” diyememişti…

“FINDIK BİZİM PETROLÜMÜZ”

Lokman Kondakçı 150 yıldır fındık işleyen, babasının fabrikaları olan bir üretici olarak yıllarını geçirmiş. 1935’te 1. Fındık Şurası toplanıyor. “Fındık bizim petrolümüz” deniyor. Cumhurbaşkanı Atatürk ve Celal Bayar bu şurayı toplayan liderler. “Fiyatı kumar haline getiren tüccarla mücadele etmeliyiz” diyor Celal Bayar o gün. Çıkan kararlarda:

1- Fındık rakibi yok

2- Türk fındığının rakibi yok

1955 2. Fındık Şurası toplanıyor. Giresun delegesi “Biz zarara uğruyoruz, 100 bin ton satıyoruz” diyor. Bugün aynı laflar var. 600 bin ton üretiyoruz.

TÜRKİYE, DÜNYA TEKELLERİNİN AĞZINA YEM OLMAKTA…

Üretimimiz fazla kocaman bir yalandır.

Fındık son 10 yılda 20 liralık fiyat gördü. Alıcısı ne devlet,ne Fiskobirlik! Avrupa… Psikolojik üstünlük üreticinin eline geçsin diye devlet destek vermelidir. Fazlası stoklanıp 3 yıl içinde satılabilir. Yağlığa verse yine kazanır. Tedbirler alınsa ve bir politika izlense ülke döviz girdisi artar.

2006’da ilk fındık mitingini yapan Kondakçı o yıl 4 yıl bekleyen fındıkların bile satıldığını anlattı. Şekerli ürünlere talep çok yüksek ve şeker fındıkla birlikte büyüyor. Katma değeri yüksek ürün yapmalı Türkiye bugüne kadar bunu yapmamış olması ayıp!

15-20 milyar kazanırdı Türkiye…

Türkiye Saralle yaratmış bir ülke, başaramadı. Neden? Bunu dünya pazarına çıkan bir marka neden yapamadık? Engel ne?

Bunları konuşmak ve bunu desteklemek gerekiyor. Devlet bu gücünü kullansın ve destek versin. Türkiye dünya tekellerinin ağzına yem olmakta, kim dur diyecek?

Nevval Sevindi

Odatv.com

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol