TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatları istikrarı TMO’nun devrede olmasından dolayı olduğunu söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatları istikrarı TMO’nun devrede olmasından dolayı olduğunu söyledi. Soydan, TMO’nun son yıllarda üreticiler ve sektörün ayakta durması açısından, özellikle de fiyat istikrarı oluşması yönünden çok önemli bir görev yaptığına işaret etti.

Soydan, son günlerde serbest piyasada oluşan fiyatlarda yumuşama olduğunu ancak gelecek günlerde fiyatların yeniden artmasını bekledikleri şeklinde açıklamada bulundu. Son iki yıldır fındık fiyatlarının hasat öncesinde açıklanmasının yerinde verilmiş bir karar olduğuna dikkat çekti.

TMO’nun artık fındığı benimsediğinin altını çizen Soydan, “Bu sezon oluşan taban fiyatı ofis açıklamıştı. Yapılan açıklamanın ardından çok kısa sürede serbest piyasa TMO’nun taban fiyatının üzerine çıktı. Ardından süreç en iyi şekilde devam etti. Bugün fındıkta fiyat istikrarının oluşması TMO’nun devrede olmasından kaynaklanmaktadır” dedi.

Fiyatlar konusunda üreticilerde sabırlı olmasını isteyen Soydan, “Zaten 25 liraya fındığını satmayan üretici, bu fiyatın altında oluşan rakamlardan ürününü satmaz. Kimse panik olmasın, telaşa kapılmasın. Sonuçta TMO’nun da açıkladığı bir taban fiyat var. Bizim üreticilerden beklentimiz fındığını elinde tutmaya devam etmesidir” şeklinde konuştu. Fındık piyasasının en iyi şekilde takip edilmesi gerektiğini belirtti. Soydan, üreticilerin de süreci en iyi şekilde takibini gerçekleştirerek ürünlerini buna göre pazara indirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Fındık Fiyatları İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz