Yılın son günlerine yaklaştığımız bu günlerde fındık üreticisi fiyatlardaki artış beklentisinden ümidini kesmeye başladı.

Fındık fiyatları süreci Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fiyatları mahsül toplanmadan fiyatları halka duyurmasıyla başlamıştı. Cumhurbaşkanı “Geçtiğimiz yıl Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 16,5-17 TL ile alıma çıkmıştı. Bu sayede düşme eğilimi gösteren fındık fiyatı sezon içinde 18-20 TL civarında seyretmiş ve böylece üretici alın terinin karşılığını alabilmişti. Fındık ihraç fiyatının 5,8 dolardan 6,72 dolara yükselmesi ile ülkemiz ilave 300 milyon dolar gelir elde etti. Toplam fındık ihracatımız da 2,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tabii bu rakamları bilmeyenler, bilseler de ne anlama geldiğini kavrayamayanlar, tamamı yalan veya yanlış olan bilgilerle milletimizin kafasını karıştırmak için sürekli uğraşıyor. İster cehaletten ister art niyetten kaynaklansın bu tür hezeyanları şiddetle bir kenara bırakıyoruz. Bizim muhatabımız da yetki ve güç kaynağımız da milletimizin ta kendisidir. Onun için bugün yeni sezon fındık fiyatlarını açıklayarak milletimize hizmet etmeyi sürdürüyoruz. %50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite kabuklu fındık için Toprak Mahsulleri Ofisi’mizin kilogram alış fiyatı 22,5 TL’dir. Levant kalite kabuklu fındık için ise bu fiyat kilogramda 22 TL’dir. Ayrıca, yüksek randımanlı fındık tesliminde ortalama kilogram başına 1 TL , alan bazlı mazot ve gübre olarak yine kilogram başına 2 TL destekleme ödemesi yapıyoruz. Böylece fındık üreticisinin kilogramdaki kazancını 25 ila 25,5 TL düzeyine yükseltmiş oluyoruz” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Serbest piyasada fındık farklı bir yapıya sahip. Üreticisi çok alıcısı ise az olan oligopol piyasa yapısı yüzünden fındık fiyatlarını ne yazık ki ülkemiz belirleyemiyor. Böyle olunca da arz talep dengesi kuralı gereği fındıkta işlemiyor. Yaklaşık olarak 500 bin fındık üreticisi ise mağdur oluyor.

Ziraat odası başkanlarının fındık fiyatları ile ilgili olarak yapmış oldukları açıklamaları ise yıllar geçse de konunun öneminin değişmeyeceğini ortaya koyuyor.

Fındık Tüccarları Ucuz Fındığın Peşinde

Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, “Fındıkta serbest piyasada tekel koşulları var. Fındık piyasası şeffaf değil, rekabet koşulları yok. Bir alıcının belirlediği fiyat ekseninde fındık alımı yapılıyor. Bizim ihracatçılarımızın bir çoğu alım fiyatlarına etki yapamıyor. Bizim ihracatçılarımızın muhakkak piyasada olması lazım. Onlardan beklentimiz çok yüksek.

Gürgentepe Ziraat Odası Başkanı Akın Çalış, “Fiyatlarda hareketlenme olmamasını nedeni alıcı konusunda yaşanan sıkıntıdır. Alıcı konusunda rekabet yok. Ferrero’nun tek alıcı olması fiyatları baskı altında tutmasına yetiyor. Alıcı firma planlamalarını çok erkenden yapıyor ve fiyatı baskı altında tutmayı başarıyor. Artık fındık için çeşitli pazarlar bulmamız gerekiyor. Sadece Ferrero’nun eline kalırsak şu belli ki uzun dönem sıkıntı yaşayacağız.”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Bu sezonla fındıkta ürün çok olanca fiyat az olacak ürün az olunca fiyat çok algısı bitti. Çünkü bu sezonda ürün az fiyat da az. Biz sektörde uzun zamandır bir tekelleşme yaşıyoruz. Fındık birkaç alıcının insafına bırakılmış durumda. Bu birkaç firma kendi aralarında anlaşarak fiyatı da belirleyebilmektedir. Böyle olunca rekabet koşulları oluşmuyor. Oluşmadığı için de piyasayı istediği gibi şekillendiriyor.”

Yapılan açıklamalar iki yıl öncesine ait olsa da 2020 yılına gelindiğinde bir değişiklik olmadığını gözler önüne seriyor. Sorunlar aradan yıllar geçse de aynı üretilen çözümler de aynı. Fakat bu sorunları çözmek için yapılması gereken çalışmalar yeterli olarak yapılmaması ya da yapılamıyor olması bu durumu yaratıyor. Fındık fiyatları konusunun üreticiler ve alıcılar olmak üzere iki muhatabı var. Üretici fındığını hazırlayıp üreticiye olması gerektiği gibi sunsa da alıcıda değişmeyen tek gerçek “üreticinin fındığını nasıl ucuza alırız” mantığıdır.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz