Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, lisanslı depoculuğun hayata geçirilmesinin fındık fiyatlarında yaşanan düşüşün çözümü olmadığını belirterek, “Fındığın fiyatında net bir çözüm değil ama emanet sorunu ortadan kalkmış olacak.” dedi.

Fındık fiyatları konusunda Lisanslı depo’nun etkili olmayacağını savunan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, emanet sistemi konusunda olumlu olacağını dile getirdi. Emanet sisteminin ortadan kalkmasının da fındık sektörüne birçok yarar sağlayacağı ve bu amaçla Lisanslı depo uygulamasının başlatılmasını bekledikerini ifade etti.

Başkan Selami Akarsu, Fındık fiyatlarında meydana gelen fiyat dalgalanmaları ile ilgili Başbakan Yardımcısı Canikli ile görüşme yaptı. Yapılan görüşmenin ardından Başkan Akarsu, Başbakan Yardımcısı Canikli’ye fındıktaki sorunları ve çözüm önerilerini içeren rapor verdi. Selami Akarsu, verilen rapor ile ilgili şu ifadelerde bulundu: “Şu anki tablo iyi bir tablo değil. Sayın Bakanımıza bu konuyu ilettik. Bunu özellikle belirttim. Sayın Bakanımıza; Serbest piyasa kurulduğunda işleyişin güzel olduğunu, fiyatların belli bir rakamın altına hiç düşmediğini, şu anki süreçte, ihracatın tekele dönüşmesi sonucu serbest piyasanın işlemediğini, fındığın ihracatının İtalyan bir firmanın eline geçtiğini söyledik. Kendilerine bir dosya hazırlayıp sunduk. Daha önce de Numan Kurtulmuş Bakanımıza da bir dosya sunmuştuk. Süreci gerçekten iyi takip ediyoruz. Üreticimizin ağzıyla diliyle o şekliyle anlattık bunu. Açıklamalarını net yaptılar. Mutlaka müdahale yapacağız dediler.”

Emanet sistemi ortadan kaldırır

Lisanslı Depoculuk konusuna da değinildiğini söyleyen Başkan Selami Akarsu, “İstikrarlı fiyat konusunda, lisanslı depoculuk bu işin bir ayağıydı. Emanetçiliğin de önüne geçiliş olacak. Bu güzel bir çözüm. Fındığın fiyatında net bir çözüm değil ama emanet sorunu ortadan kalkmış olacak. Stok sorunu ortadan kalkmış olacak. Fındık için Ankara’ya gittik orada görüştük. Burada Ordu’da milletvekillerimizin, ziraat odası başkanlarımızın katılımıyla bir toplantı yaptık. Bakanlarımız ile görüştük. Cumhurbaşkanımız ile tekrar bu konuyu görüşeceğiz. Vekillerimiz, bakanlarımız bu işin üzerinde duruyorlar. Bunu bu  samimiyeti birebir gördük. Biz bu işten umutluyuz. Ben her iki bakanımıza, milletvekillerimize emeği geçen her kese teşekkür ediyorum. Üreticilerimiz şu anki noktadan memnun olmayabilirler ama umutsuz olmasınlar. Fındık dosyası hükümetin en yetkili bakanlarının elinde, herkes notlarını aldı, üreticilerimiz rahat olsun.” diye konuştu.

Başkan Akarsu, açıklamasının sonundan üreticilere emanet konusunda uyarılarda bulunarak, “Özellikle belirtmek istiyorum. Emanete fındık vermesinler, bu işin asıl en büyük düşmanı bu olduğunu da unutmayalım.” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz