Serbest piyasada oluşan fındık fiyatları üreticileri tatmin etmiyor. Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, piyasada oluşan fındık fiyatını kabul etmediklerini açıkladı.

Külleme hastalığı sebebiyle bu yıl da rekoltede kayıplar yaşandığını düşünen Yaman, “1,5 ay öncesine göre fındık rekoltesinde yine kayıp var. Fındık zaten hastalıklı, bir çotanak içerisindeki 4 veya 5 fındıktan bir tanesi hasarlı. Sezon öncesinde dillendirilen rekoltenin şu andaki rekolteyi tutmayacağını düşünüyoruz.” diye söyledi.

Yaman, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) tekrar piyasaya gireceği yönünde bir beklenti olduğunu dile getirerek, “Aldığımız duyumlar TMO’nun tekrar devreye gireceği yönünde. Üreticiyi devletin mağdur etmeyeceğini düşünüyoruz ve devletimize güveniyoruz.” diye konuştu.

Üreticilerin fiyat isteğinin 12 lira ve üstü olduğunu ifade eden Yaman, “Doğu Karadeniz yamaç bir bölge olduğu için maliyet yüksek. 10 lira üreticiyi tatmin etmiyor. Zaten külleme hastalığıyla mücadele de ek bir maliyet getiriyor. Bakanlık bununla ilgili bir maliyet hesabı yapacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu Fiyatı kabul etmiyoruz”

TMO’nun alım yapması halinde bu yıl belirlediği 10,50 liranın üzerinde fiyat belirlemesini temenni ettiklerini söyleyen Yaman, sözlerine şöyle devam etti: “Serbest piyasada fındık şu anda 9,00-9,50 liradan işlem görüyor. Şu an piyasada oluşan fındık fiyatını kabul etmiyoruz. Üreticiler dayanabildikleri yere kadar dayansın. Şu an fabrikalar boş, fındık pazara indiğinde fiyatı geri çekmiş olacaklar. Üreticilerimiz TMO’nun kararını beklesin. Tüccara düşük fiyattan vermektense bekleyip TMO’ya yüksek fiyattan vermelerini tavsiye ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz