Bu sene fındık ihracatının düşük seyrettiği, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) tarafından açıklandı.

KFMİB, bu sene fındık ihracatının düşük olduğunu açıkladı. Yapılmış olan açıklamada, ihracatın en hareketli olması gereken zamanda ilk iki ayılık performansı geçtiğimiz yıla göre, düşük performans seyretmesinin endişe verici olduğu belirtildi.

Açıklamada, “1 Eylül-31 Ekim tarihleri aralığında fındık ihracatımız, bir önceki yılın aynı aylarına göre, miktar bazında %41,06, döviz girdisi bazında ise % 37,10 oranında ciddi düşüşler göstermektedir. Özellikle ekim ayı ihracatımız, 2014’de yaşanan ve ürünün yarısının kaybolduğu ağır don olayı sonrası hariç, son 30 yılın en düşük düzeyinde gerçekleşmiştir” şeklinde açıklandı.

Manipülasyon Yaratan Haberler Piyasaya Zarar Veriyor

Manipülasyon yaratan haberlerin verdiği zarara dikkat çekilerek, “İhracatımızdaki düşüş trendinin bölge istihdamına olumsuz etkileri kısa sürede hissedilmeye başlanmış, birçok fındık kırma ve modern işleme tesisleri kısmen üretimi durdurmuş veya ancak düşük kapasite ile çalışabilmektedirler.

Fındık dışında ve kısmen de olsa çeşitli kategorilerde fındığa alternatif olabilecek diğer tüm sert kabuklu meyvelerdeki yüksek rekolteler ve düşük fiyat seviyelerinin piyasalara önümüzdeki aylarda daha da fazla etkisini görebiliriz” dendi.

Fındıkta Arz İstikrarı Piyasada Oluşmuyor

Devam eden açıklamada, “Öncelikle ilgili tüm kesimler açıkça bilmelidirler ki; ülkemizde yaşadığımız ihracat düşüşünün ne sayın Cumhurbaşkanımızın TMO’ya verdiği regülasyon göreviyle ne de fiyatların bugün ulaştığı seviyeyle hiçbir ilgisi yoktur. Asıl sorun, iç ve dış alıcıları harekete geçirecek olan kararla beraber Türkiye’ye yönlendirecek bir arz istikrarının piyasada oluşamamasından kaynaklanmaktadır. Manipülasyon yaratan haber ve yönlendirmeler sonucunda yaşadığımız mevcut durum öncelikle üreticilerimizin değil, spekülasyon ve rakip ülkelerin amaçlarına hizmet etmektedir” şeklinde konuşuldu.

Güncel Fiyatlar için Tıklayınız

1 Yorum

  1. Dolar yukseliyor findik assagiya iniyor boyle Ters oranti iki tarafa zarar uretici indirmiyor Ticaretci satin alamiyor piyasa durgun geciyor 27_30 beklentimiz carklar donsun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz