Fındık İhracatına Yeni Sistem Geliyor – Üretici de İhracattan Kazanacak

Google News

İhracatta yeni sisteme geçilecek. İhracatçı ihraç ettiği fındığın belli miktarınca gelir sağlayacak. Bu sistemden sadece tek taraflı kazanç sağlanmayacak hem üreticiyi hem de ihracatçının kazanması üzerine kurulacak. Ayrıca bu sistemle fındık fiyatlarının düşürülmesi gibi problemlerin önüne geçilmiş olacak.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ordu’nun ardından gittiği Trabzon’da da fındık hakkında konuştu. Fındık ihracatında yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyleyen Canikli, “İhracatçı ihraç ettiği fındığın belli oranı kadar bir gelir elde edecek.” dedi.

Hafta sonu Ordu’da olan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, düşen fındık fiyatları konusunda açıklamalarda bulunmuş ve gerekli görmeleri durumunda fındığa müdahale edecekleri şeklinde açıklama yapmıştı.

Ordu’nun ardından Trabzon’a giden Canikli, burada da gündeminde fındık vardı. Canikli, mevcut ihracat sisteminde hem ihracatçının hem üreticinin kaybettiğini belirterek, ihracatta yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Canikli açıklamasında, “Vagon başına ya da neyse ihraç edilen fındığın vagon başına bir standart gelir elde ediyorlar. Böyle bir yöntem ihracatçılarımız açısından da fındığın fiyatının aşağı çekilmesi, miktar olarak daha çok fındık ihraç edilmesi gibi bir politikanın yürütülmesi sonucunu doğuruyor. Bundan kesinlikle kurtulmamız gerekiyor. Yöntemler olmayacak. İhracatçı ihraç ettiği fındığın belli oranı kadar bir gelir elde edecek. Sistem bunun üzerine kurulacak. O zaman herkesin ortak menfaati fındığın fiyatının, tabii piyasa şartlarında gerçekçi olmak şartıyla fındığın fiyatının yükseltilmesine götürecek. Herkesin menfaati, üreticinin, ülkenin ve ihracatçının ortak menfaati, sonuç itibarıyla fındığın fiyatının yükseltilmesi üzerine kurulacak. Tabii burada onun düzeltilmesi için herkesin kararlıkla hareket etmesi gerekiyor. Bir ihracatçı dışarıda kalırsa sistem çalışmaz.”

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol