Ordu Ticaret Borsası Başkanı Kahraman, dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, ihracatının da yüzde 70’ini yapan Türkiye’de fındık kanununun mutlaka çıkması gerektiğini söyledi.

Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, fındığın Türkiye açısından günümüzde en eski ihraç ürünü ve ülkemizde önemli bir paya sahip olduğuna dikkat çekti. Fındık ihracatından yılda ortalama 2,5 milyar dolarlık bir döviz geliri elde edildiğine dikkat çeken Kahraman, bu payın daha çok artması gerektiğine işaret etti.

LİDERİZ AMA PAYIMIZ DÜŞÜYOR

Borsa Başkanı Kahraman, “Fındık üretim ve ticaretinde liderliğimiz devam ediyor olsa da aldığımız payın giderek düşmekte olduğu da bilinen bir gerçektir. Fındığın temel alındığı piyasanın yaklaşık 50 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahip olduğu hesaba katılırsa bizim aldığımız 2,5 milyar dolarlık payın ne anlama geldiği daha net anlaşılacaktır. Bize düşen bu pazardan daha çok pay almak adına katma değeri yüksek, güçlü ürünler elde etmektir. Yani daha çok yatırım, daha çok girişim, daha çok Ar-Ge ve Ür-Ge ve inovasyon bakış açısı getirmeliyiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz