Bu sezon serbest piyasada fındık cinsine göre ayrıldı. Ordu’da fındığın cinsine göre ayrılarak fiyatlandırılması tepkiye sebep oldu. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, Ordu’da yetiştirilen fındığın önceki senelerde tek fiyatlandırma ile satışının yapıldığını, bu sezon fındığı yağlı ve çakıldak fındık olarak ikiye ayırıp fiyatlandırma yapıldığını söyledi. Bu durum da üreticiyi mağdur ediyor. Geçenn sezon fındığın serbest piyasada 8 liradan satılması ile TMO müdahale alımı gerçekleştirdi. TMO, müdahale alımını bu sezonda devam ettirirken Giresun kalite fındığı 10.50 TL, levant kalite fındığı ise 10 TL’den almaya başladı. Serbest piyasada ise fındık fiyatları TMO fiyatının altında kalırken 9 TL dolayında seyretti.

Ancak bu durumda üretici yine de beklediğini bulamadı. Fiyatlar hala TMO fiyatlarının altında kalıyor. Üreticinin serbest piyasada yaşadığı hayal kırıklığına değinen Akarsu, “Yağlı fındık, çakıldak fındık muhabbeti bu işin alavere dalavere tarafından geliyor. Normalde böyle bir konu yoktu. Bundan öncede eski-yeni fındık muhabbeti çıkardılar. Bu iş bittikten sonra ‘ne yapalım’ noktasında fiyatları çakıldak ve yağlı fındık diye ikiye böldüler. Yağlı fındık iç piyasada güzel tüketildiğini hepimiz biliyoruz. Alıcılar bu işi belli bir ranta getirmek, çiftçinin kafasını karıştırmak için çakıldak-yağlı fındık fiyatı muhabbeti yaptılar. Bununda sona gelecek. Biz fındıkla ilgili hangi oyunlar oynanacak onu takip edeceğiz. Mutlaka bir sorun yine çıkaracaklar. Yağlı fındığımız her zaman kaliteli fındıktır” şeklinde konuştu. Fiyatların fındık ile ikiye bölünmesini eleştiren Akarsu, fındığın iki cinse ayrılmasının fındık rantında bir oyun olduğunu söyledi.

“TMO Olmasaydı Fındığın ve Üreticinin Durumu Çok Vahim Olacaktı”

Fındıkta cins ayrımı fiyatta da farklılık yaratıyor. iki fındık arasında yaklaşık 75 kuruşluk bir fark var. Çakıldak fındık serbest piyasada daha yüksekten alınıyor ancak aslında bu çokta doğru değil yorumunda bulunan Akarsu, “Bu esasen doğru değil ama yapacak bir şeyde yok, alıcılar bunu böyle yapıyor. 9.50 TL çakıldak fındık, yağlı fındık ise 8.75 TL civarında.  Bu noktada alıcı ihracatçılar değilde manavlardan bahsedelim. Manavlarda zorda. Onlarda ne yapacağını bilmiyor. Fındık ileriye doğru daha net bir şekil alacak. Kimse bunun üzerinde oyun oynayacak durumda kalmayacak. Çünkü; TMO hasat öncesi fiyat politikasını açıklayacak. Üreticimiz ne yaptığını bilecek ve kafası rahat olacak. TMO olmasaydı piyasada bir enkaz olacaktı, en azından bir çizgi oluştu. TMO olmasaydı fındığın ve üreticinin durumu çok vahim olacaktı. Tabiki çakıldak fındık uzun ömürlü, dayanıklı. Yüksek rakımlarda yetişiyor, ağacıda uzun ömürlü. Damak tadında ise yağlı fındık daha harika. Piyasayı böyle yağlı-çakıldak fındık ayrımı ile ikiye bölmeye hiç gerek yok” açıklamasında bulundu. Çakıldak fındığın ömrü daha uzun ancak yağlı fındığın damak tadı bambaşka olduğundan fındığı ikiye bölmek anlamsız. Her iki türünde en verimli şekilde piyasada kullanılması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here