Türkiye fındık haritası değişiyor. İklim hassasiyeti en yüksek bitkilerinden birisi fındıktır. Bu durumun en büyük kanıtı ise dünyada sadece aynı enlemlerde, üç-dört bölgede verimli şekilde yetiştirilebiliyor olmasıdır. Özel bir iklim hassasiyetine sahip bu bitkinin, Karadeniz özelindeki bir başka çıkmazı ise Kuzey Karadeniz ile sınırlanmasıdır. Dünyada iklim değişikliği nedeniyle, hemen bütün bitki, mantar ve hayvan türleri kuzeye doğru göç ediyor. Ne yazık ki fındığın kuzeye doğru gidecek bir alanı yok. Fındığın var olan şartlara uyum sağlaması veya ekiminin yüksek rakımlara doğru kaydırılması gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre başka bir olasılık ise fındığın verimli üretim alanının Batı Karadeniz’e doğru daha fazla kayması.

“Fındık Üretimi Sahilden Daha Yüksek Rakımlara Doğru Kayacak”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Artık Karadeniz iklimi değişmeye başladı, küresel ısınmadan dolayı ciddi manada değişiklikler gösteriyor. Bir bakıyorsunuz bir kış boyu sanki sonbahar havası esiyor ya da ilkbahar iklimine yakın bir iklim oluyor. Tabii bu fındık için aslında çok olumsuz bir olay yani burada belli bir kış döneminde üşümesi, hatta sıcaklığın eksinin altını görmesi gerekiyor, fındık karanfillerinin açması için. Daha sonra da belli bir dönem sonra da sıcak olması gerekiyor. Ama bir bakıyorsunuz hep sıcak gidiyor. Mesela geçen yıl bunu yaşadık. Ve verim de çok düştü. Mesela Giresun’un ortalaması 110-120 kilo iken geçen yıl 30 kilolara kadar düştü verim dekar başına. Bunun sebebi de kış olmamasıydı. Özellikle son dört yıldır özellikle çok şiddetli fırtınalar oluyor. Ocak ayında 80-90 km’nin üzerinde esen bir fırtına olduğunda 110 km ile esti şehir merkezlerinde. Şehir merkezlerinde çatıları uçurdu. Ve fındığa da zarar verdi”.

“Karadeniz İklimi Değişiyor ve Bu Fındık Üretimini Etkiliyor”

Bülent Yavuz (Yavuz Fındık Genel Müdürü), “Karadeniz’de hava hep daha ortalama gider. Bu tamamen değişti. Değiştiği için de direkt zaten biz onu bahçelerde hem rekolte olarak hem de kalite olarak görüyoruz, Rekolte çok olsa da kalitede çok büyük düşüş oluyor. Karadeniz fındığının kalitesi ağaçların yaşlılığından dolayı da düştü ama bunda iklim şartlarının da çok büyük etkisi var.”

Fındıkta % 25 Kayıp Var

Fındık rekoltesindeki düşüşü bahçelerdeki ilaçlamanın doğru şekilde yapılmamasına bağlayan Necmettin Genç, “Bu sene fındıkta ilaçlama yapılmaması nedeniyle yüzde 20 ile 25 arasında bir kayıp var. Yani Ordu’da üretilen fındığın yüzde 40’ı çöpe gitti. Yazıktır bu fındıklara. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler, bu konuyla ilgili bizlere söz verdi. İnşallah bu ilaçlamaları belediyemiz yapar. Bu ilaçlamalarla birlikte fındığın verimi artacak ve fiyatı 30 liralara çıkacak” şeklinde ifade etti.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Konseyi Başkanı aynı zamanda Arslantürk Fındık Genel Müdürü Sabahattin Arslantürk, “Yaklaşık üç yıldan beri iklimsel değişime bağlı olarak, fındık zararlılarının verdiği hasar miktarı her geçen gün artmaya başladı. Bizim bu bölgede yeşil kokarca popülasyonu giderek çoğalıyor, bakteriyel hastalıkların zararları artıyor. Küllemenin zararı daha tam bilinmiyor; daha yeni başladı diyebiliriz. Örneğin geçen yıl bakteri ve bu zararlı böceklerin vermiş olduğu hasar tüm bölgede büyük oranlara ulaşmış durumda. Sahil kesiminde bu %50’den fazla.”

Detaylı bilgi almak için raporu detaylı şekilde inceleyebilirsiniz : “Fındık, İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri Türkiye Raporu”

Fındık Fiyatları İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz