Üreticiler fındıkta oluşan küllenme hastalığına önlem almak için ilaçlama çalışmasına başladı.

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, fındık üreticilerin ilaçlama çalışması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mevsim sıcaklıklarının yüksek olduğu bu dönemde ilaçlama yapılmamasını belirtti ve ilaçlama yapılırken arıların su içtikleri kaynaklara bulaşmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kemal Yılmaz fındıktaki küllenme hastalığına karşı rakımı 250 metre olan sahil kesimlerde başladığını söyledi. 29 Nisan 2017 tarihinde 250-500 arası olan orta kesimlerde, 6 Mayıs 2017 tarihinde ise yüksel rakımda ilaçlamaya başlanacağını belirtti.
Kemal Yılmaz hava sıcaklığının ani artışı nedeniyle küllenme hastalığının Nisan ayı ortalarında görünmeye başladığını belirtti.

Hastalıkla mücadele çalışmalarına başlandığını belirten Yılmaz üreticiler için tavsiyelerde bulundu.

Yılmaz, hastalığın bahçede ilk defa çıktığında hemen önlem alınmasını belirtti ve hastalık bahçelerde daha önceden görüldüğü taktirde fındığın çotanak yaptığı dönemde ilaçlamalara başlaması gerektiğini sözlerine ekledi ve hastalığa etkili bir önlem alabilmek için tavsiyelere uygun hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Kemal Yılmaz, mevsim için yüksek olan günlerde üreticilerin ilaçlama yapmaması gerektiğini söyledi ve ilaçlama yaparken tüm koruyucu önlemler alınması gerektiğini sözlerine ekledi

İlaçlama yaparken koruyucu maske ve eldiven takılması gerektiğini ve ilaçlama yapıldıktan sonra bütün vücudu bolca sabunlu suyla yıkanması gerektiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz