Fındık üreticisi serbest piyasanın istedikleri parayı vermeyeceğini anlayınca alternatif yollara başvuruyor. Serbest piyasada oluşan fiyatlardan memnun olmayan bazı fındık üreticileri, kendi belirledikleri fiyata yol kenarlarında fındığını satmaya başladı.
Üretimi yapılan illerin serbest piyasalarında fındık ortalama 8,5-9 liradan civarlarında işlem görürken, bazı üreticiler fiyatın artacağı beklentisiyle ürününü evinde bekletiyor. Fındığını saklamak yerine aklındaki fiyattan satmak isteyen bazı üreticiler ise alternatif yollara buluyor. Ordu’da Sedat Dündar adlı üretici bir dükkanın önünde açtığı tezgahta 1 kilogram kabuklu fındığı 10 liradan satışa çıkardı.

Üretici Sedat Dündar, geçen sezon rekoltenin az olmasına rağmen fiyatların bir türlü artmadığını, bu sezon ise rekoltenin yüksek olmasıyla fındık fiyatlarının geçen yılki fiyatların altına düştüğünü belirterek, “Ben de çareyi fındığımı kendim satmakta buldum. Henüz hasadı yeni yapılmış, kurutulmuş, oldukça kaliteli olan fındığın kilogramını 10 lira olarak belirledim” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz