Türkiye’nin milli ürünü fındığın faydaları bitmiyor. Şimdi de fındıktan bioyakıt üretilecek. Bartın Üniversitesi ile Pakistan Goverment College geliştirdiği proje ile ilk kez fındık koçanı ve orman gülünden biyoyakıt üretilecek.

İki üniversitenin iş birliğinde oluşturulan projede, fındık koçanı ve orman gülünden biyoyakıt üretilerek, fındık üreten çiftçilerimize yeni gelir kaynağı oluşturulacak ve enerjideki dışa bağımlılık azaltılacak.

3 Yıl sürecek proje kapsamında Türk ve Pakistanlı bilim adamları çalışmalara başladı. Fındık koçanı ve orman gülünün doğaya verdiği zarar ortadan kaldırılarak üretilecek yakıt ile ekonomimize katkı bulundurulacak.

Yüksek Öğretim Kurulunun (YÖK) uygulamaya koyduğu “Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı” kapsamında uygulayacakları projeyle bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlanacağının altını çizen Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun şöyle konuştu:

“Bu proje, üniversitemizin ilk defa ürettiği uluslararası bir projedir. Özellikle uluslararası ortaklıklı projeler yürütme noktasında üniversitemizin bu ilk deneyiminin bundan sonraki projelerde de ufuk açıcı olmasını temenni ediyorum. Türkiye, enerjide dışa bağımlı bir ülke, bu alanda yapılabilecek her türlü katkı ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltacaktır. Yani bu proje ülke açısından da katma değer üretecek. Bölgenin potansiyelini ve mevcut imkanları ekonomiye kazandıracak olmasından dolayı ayrı bir mutluluk yaşıyoruz.”

Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlığını azaltacak

Bartın Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı ve proje yürütücüsü Prof. Dr. Ahmet Karadağ da biyoyakıtın çok önemli bir yakıt türü olduğunu ifade etti.

Biyoyakıtın, fosil yakıtların çevreye olan zararlarının azaltılmasının yanı sıra yanma kalitesinin de yüksek olduğunu vurgulayan Karadağ, şöyle konuştu:

“Biyoyakıt son zamanlarda zorunlu olarak benzinlerde en az yüzde 10 oranında kullanılan bir yakıt cinsidir. Bitki atıklarının tamamı olmak üzere ve gıda atıklarından da biyoyakıt üretilebilir.”

Karadağ, Türkiye’de biyoyakıtın oldukça az olduğunu aktararak, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle çevreci bir yakıt olması, yanma kalitesini artırması, kullanılan metal aksamlarda özellikle de motora önemli bir katkı sunması gibi birçok özelliğe sahip sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz