Fındık fiyatları konusunda en geçerli çözümün yeni pazarlar bulunması gerektiğini düşündüğümüzü daha önce söylemiştik. Bu düşüncemize Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Güven Murat da katıldı.  

Sayın Prof. Dr. Güven Murat, “Fındığın tüketimin ve ihracatının artırılması için tanıtıma ve yeni pazar arayışlarına ağırlık verilmeli” diye konuştu. Ayrıca Prof. Dr. Güven Murat fındığın sadece bir hammadde ürünü olarak satılmasını yetersiz buldu. Fındık bir marka haline dönüştürülerek pazarlanılması gerektiğini savunan Prof. Dr. Güven Murat, ayrıca bölgemizin  kapsülü gübre yapacak tesislerin merkezi olması gerektiği belirtti.

Türkiye’nin dış ticarette halen çok büyük payının bulunduğu herkes tarafından bilinmektedir. Prof. Dr. Güven Murat bu pay halen çok öneli olsada rakip ülkelerin gelişimine dikkat çekti. Sözlerine şu şekilde devam etti:“Fındığı hammadde olarak ihraç ediyoruz, buna karşılık fındığı hammadde olarak alıp işleyen Almanya, İsviçre ve Belçika gibi ülkeler ihracatta rakiplerimiz durumunda. Fındığa yüksek katma değer kazandıracak çikolata ve şekerleme tesislerinin kurulması için mevcut sermayedar teşvik edilmeli. Fındıkla ilgili işletmelerde AR-GE çalışmasına önem verilmeli. Fındığın tüketimin ve ihracatının artırılması için tanıtıma ve yeni pazar arayışlarına ağırlık verilmeli.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz