Fındık Meclis Gündeminde

Google News

Daha önce FİSKOBİRLİK Genel Müdürlüğü yapan AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk’ün davetiyle yaklaşık 30 milletvekili toplantıya katıldı. Milletvekilleri, 2019 ve 2020’de izlediği fındık alım politikası hakkında düşüncelerini dile getirdi.

Toplantı hakkında Öztürk, “İlerleyen günlerde, toplantıda dile getirilen fikirleri bir rapor halinde Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a ileteceğiz.” açıklamasında bulundu.

“Fındık Kurumu kurulsun”

Fındığın gerek tarımı, gerek ticareti, gerekse sanayisi açısından belli başlı bazı sorunların bulunduğuna dikkati çekti. Öztürk, “Fındıkta hep fiyat konuşuluyor ama yapısal bazı problemlerin de çözülmesi gerektiği hususunda milletvekili arkadaşlarımız arasında görüş birliği ve mutabakat oluştu.

Gelecek dönemde fındığın yalnızca fiyat yönüyle değil; tarımı, sanayisi, ihracatı, tüketimi alanlarında da yeni kararların alınması, bu konuda münhasıran bir ‘Fındık Kurumunun kurulması’ konusunda arkadaşlarımızın teklifleri oldu. Bu ve diğer tüm teklifleri, bir rapor halinde hükümetimize ileteceğiz.” şeklinde konuştu.

Fındık üreticilerine, usulüne uygun şekilde tarım yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Öztürk, “Fındıkta fiyat 50 randıman esasına göre belirleniyor. İyi tarım uygulamalarıyla fındığın verimini artırmak mümkün. Mesela fındığı 50 yerine 55 randıman gelen bir çiftçinin ürününün fiyatı yüzde 10 daha yüksek olacaktır. Bilinçli tarım yapmakla bu mümkün. Müstahsilimizden beklentimiz, fındık bahçelerinde verimi, kaliteyi artıracak ziraat yapması. Her şey devletten beklenmemeli. Verim artırıcı çalışmalar yapılmalı. Çiftçimiz bu sayede gelirini daha da artırabilir.” görüşünü paylaştı.

Öztürk, “2021 yılı için üreticimizin, sanayicimizin ve ihracatçımızın memnun kalacağı bir fiyatın tespit edileceği kanaatindeyiz.” ifadesini kullandı.

“Stratejik Ürün”

Fındığın, Türkiye için stratejik bir ürünü olduğunu, yalnızca üreticileri değil, tüm Türkiye’yi ilgilendirdiğini vurguladı.

Öztürk, Fındık, 700 bin hektar alanda, 500 bin civarında üreticimizi doğrudan ilgilendiren, ülkemizin en önemli tarımsal ihracat maddesi.

Her yıl asgari 2 milyar dolar net ihracat geliri elde ettiğimiz bir ürün. 16 ilde, 123 ilçede tarımı yapılıyor. Milyonlarca insanı ilgilendiriyor. Fındık üreticilerimiz müsterih olsun. Fındık üreticimizin her zaman yanında olduk, bundan böyle de olmaya devam edeceğiz.”

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

En Son Haberler

Fındık Üreticisinin Gözü TMO’da

Zonguldak Alaplı İlçesinde faaliyet gösteren Tarım Teknik Uzmanı Erol Yılmaz, hasat öncesinde taban fiyatın açıklanması gerektiği konusunu dile getirdi. Fındık Karedeniz Bölgesi'nin...

“Fındığın Maliyeti 27 TL”

Fındık rekoltesi tahminlerinde yaşanan kaos sonrasında Ordu Ziraat Odaları Koordinasyon Toplantısı, Perşembe Ziraat Odası Başkanı ve İl Ziraat Odaları Koordinatörü ve...

900 Bin Ton Hayali Mahsul

650 bin tonluk rekoltesi tahminini Fındık Rekolte Tahmin Komisyonu’nun açıklamadan Tarım ve Orman Bakanlığı, il müdürlüklerinden ikinci kez tahmin istedi. Yeni rekolte...

Yaş Fındık Tezgaha İndi

2021 yılı ürünü yaş fındık, Giresun'da Karadeniz Sahil Yolu üzerinde kurulan tezgahlarda satılmaya başlandı. Fındık üreticileri henüz olgunlaşmaya başlayan fındığı Karadeniz...

Masa Başında Fındık Rekoltesi Tahmini

Ferrero, il ve ilçe bazında yapılan fındık rekoltesi tahminini düşük bularak harekete geçti. Yapılan il ve ilçe bazında tahminler Tarım ve Orman...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol