Fındık Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Google News

Fıstık, fındık ve çekirdek gibi kabuklu olan kuruyemişler çok yüksek miktarlarda yağ ile protein içerirler. Ayrıca bu kabuklu kuruyemişlerde su oranı epey azdır. Özellikle fındık gibi sert kabuğa sahip olan kuruyemişlerde dış kabuk fındıkkabuğundan ayrılmaya başladığı zamanlarda hasat edilirler. Fındıklar hasat zamanında sadece ağaçtan değil yerden de toplanırlar.

Fakat fındıklar kabuklu olsalar dahi çok fazla neme maruz kalırlar ise küflenmeye başlarlar ve tatları da acılaşmaya başlar.

Hasat yapıldıktan sonra taze fındıklar nem almaması için gölge ve havadar bir yerde tamamen kurumaya bırakılmalı ve sonrasında yani fındıklar tamamen kuruduktan sonra uzun vade de saklanmaya alınmalıdır.

Yeteri kadar kurumamış olan fındıklar bilhassa kabuklu fındıklar hemen ambalajlanır ise bu fındıklar hızlı bir şekilde bozulmaya başlar.

Kabuklu fındıkların iç fındıklara göre saklama süreleri çok daha uzun bir zaman alır. İç fındıklar çok yüksek miktarlarda yağ içerdikleri için her türlü kokuyu çok kolay bir şekilde absorbe edebilirler. Bu yüzden de fındıklar özellikle sarımsak ya da soğan gibi ağır koku veren besinler ile birlikte saklanmamalıdır.

Özellikle kabuklu olan fındıklar için en iyi saklama yöntemi dokuma ya da örgü çantalarıdır.

Çünkü plastik torbalar hava temasını kesecekleri için fındıklar üzerinde uzun vade de küflenme ile bozulmaya neden olurlar.

Kabuklu fındıklar 0 ile 2 derece ve yüzde altmış nem oranında neredeyse 2 yıl gibi uzun bir süre boyunca saklanabilirler.

Ancak iç fındıklarda bu 2 yıllık uzun süre neredeyse 6 aya düşer. İç fındıklar yedinci ayı tamamladıklarında kararma olayı da başlamış olur. Ve 10. ay itibari ile lezzetlerini kaybetmeye başlarlar.

İç fındıklar hava ile temasları kesilmiş olan ve vakumlanmış kapalı ambalajlar içinde tazelik ve lezzetlerini en fazla 18 ay boyunca korurlar.

Eğer isterseniz iç fındıkları dondurucunun içerisinde de saklayabilirsiniz. Bunun için ilk önce poşetin içerisinde bulunan havayı alın ve poşeti dondurucuya koyun. Dondurucuya koyduğunuz fındıkları en fazla 8 ay boyunca saklayabilirsiniz. Buzdolabında saklamak isterseniz bu sürenin en fazla 3 ila 4 ay ile sınırlı olduğunu unutmayın.

En Son Haberler

Fındık Fiyatları Üreticinin Beklediği Gibi Olmadı

Kabuklu tombul fındığın kilogramı haftayı yine düşüşle kapattı. Serbest piyasada fındık fiyatı haftaya 24 liradan başlamıştı. Serbest piyasada fındık fiyatı 25 kuruş...

“Fındık Üreticisinin, Tekelci Sermayeden Çektiği Nedir?”

Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TMO’nun yıl boyunca alım yapması gerektiğini belirtti. DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “Fındığımıza sahip çıkan...

FİSKOBİRLİK İvme Kazanacak

AK PARTİ Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sakallı, FİSKOBİRLİK'e ziyarette bulundu. Burhan Sakallı, AK Parti’nin geçen ay gerçekleştirdiği...

Projede Fındık Fidanlarının Çoğaltılması Aşamasına Geçildi

Ünye Ziraat Odası AR-GE Ofisi tarafından fındıkta yenilik çalışmaları yürütülüyor. Fındıkta yenilik çalışmaları kapsamında ‘Geleceğe Bir Fındık’ projesi ile Ünye’deki tüm mahalle...

TARSİM Fındık Tespitine Geç Geliyor

Ziraat odası başkanları, TARSİM eksperlerinin dondan zarar gören fındık bahçelerine geç geldiğini belirtti. Ziraat odası başkanları bu durumun üreticinin mağdur olmasına ve...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol