FİSKOBİRLİK Başkanı Lütfi Bayraktar, oluşan tekelleşme hakkında açıklamada bulundu. Bayraktar,  “Türkiye’de ve dünyada fındık tekelleşti ve tekelleşen firma ihtiyacına göre fındık piyasasını belirliyor. Ana üretici olan ülkenin yetkilileri başkasının kontrol edeceği bir alana bırakmaması lazım” şeklinde açıklamada bulundu. 

Bayraktar, üreticilerin fındığını piyasaya acele bir şekilde indirdiğini dile getirdi. FİSKOBİRLİK Başkanı Bayraktar, “Genel anlamda fındık piyasaya acele indi. Bunu da sezonunda ihtiyacı karşılamak için yaptılar. İhtiyaç karşılamak için fiyat düşürdüler İkincisi belki de en önemlisi tekelleşme oldu. Kendi çevresinde piyasayı etkiliyor. En uygun fiyatlı fındık almak isteyen o zamanlar alıyor. Bir de TMO’nun aralık sonunda ‘alımı sonlandıracağım’ demesi fiyat düşmesinde etkisi oldu. Bu karşılıklı mücadele arz-talep ilişkisi. FİSKOBİRLİK de sezon başında koyduğu hedefler doğrultusunda genel anlamda dünyaya pazarlamaya çalışıyor. Şu anda hedefe uygun gidilmeye devam ediyor” dedi.

Fındık Alım Süreci Uzatıldı

Bayraktar, TMO tarafından açıklanan yeni karar ile birlikte fındık alımının 30 Nisan 2021 tarihine kadar uzatılmasını değerlendirdi. Bayraktar, “Bunun temel nedeni sezon olarak dediğimizde çok yoğun ve normal bir sezon karşımıza çıkıyor. Fındık sezonu uzun bir sezon hasat zamanı 1-2 ay olsa da hem üretici açısından hem de sanayici açısından kabuklu fındık alımı büyün bir yıla yayılıyor. Aralıktan sonra maddi gücü yeterli olan üreticiler fiyat beklentileri sebebi ile ürününü bekletebilir. Bu durum bir nebze de olsa fiyatın düşmemesi için bir direnç oluşturuyor. Her ne kadar TMO alım yapsa da uzun vadeli olmuyor. FİSKOBİRLİK’in mali yapısı yeni yeni yükseliyor dolayısıyla üreticiler fındığı elinde tutmasa bile fiyatta düşüklük yaşanabilir diye sezonun uzamasında fayda var” şeklinde konuştu.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz