Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, fındık konusunda çeşitli önerilerde bulundu. Yeni fındık politikasının belirlenmesi gerektiğini söyleyerek, “yılın 12 ayı fındık fiyatı sabit olmalı.” dedi. Ayrıca fındığı işlemenin gerekliliğine dikkat çeken Şahin, depoların artırılması gerektiğine de vurgu yaptı. Fındıkta lider konumunda olan Türkiye’de, fındığı üst seviyelere taşıyacak politikaların olmayışı, en çok fındığı üreten ancak dışarıdan işlenmiş ürün ithal eden ülke konumuna sokuyor.

Yeni fındık politikası belirlenmeli diyen Başkan Şahin, “Üretici kazanmalı. Tüccar 12 ayda aynı fiyattan fındık almalı ve aynı fiyattan sanayiciye fındık satabilmeli. Bunun olması için fındık piyasasını dengeleyecek bir kuruluş olmalı.” Diye konuştu.

“Ürettiğimizi işlemeliyiz”

Başkan Şahin, “Biz fındıktan 3 milyon dolar döviz değil en az 25 milyon dolar döviz kazanmamız lazım. Bunun için fındığı ham olarak değil, işlenmiş olarak satmalıyız. Devletinde bunu desteklemesi lazım.” diyerek üretimden sanayileşmeye geçişe dikkat çekti.

“TMO yeni depo açmalı”

Bu senede TMO’nun piyasada olacağını ifade eden Başkan Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “En fazla fındık yoğunluğu ise Altınordu merkezle birlikte Gölköy güzergahında var. Bunun için bu bölgelere depo kurulmalı ve üretici mağdur edilmemeli.”

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz