Fındık Rekolteleri Açıklandı

Google News

Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi olarak bilenen INC Hindistan’daki Kongresinde Türkiye’nin gelecek sezondaki fındık rekoltesini açıkladı. Bu sezonki fazlalık elde kalan 50 bin ton ile toplam rakam 720 bin ton olacak.

Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin açıkladığı rakama göre gelecek sezonki fındık rekoltesi dünya genelinde 1 milyon tonun üzerinde olacağı için tüketimin üstünde bir üretim olacak. 2017 sezonu için toplam rekolte 1 milyon 65 bin 500 ton olması bekleniyor.

Kongrede Türkiye’nin geçen sezonki fındık rekoltesi 500 bin ton olarak açıklandı. 2015 yılından kalan 135 bin ile toplam 635 bin ton fındık rekoltesi oldu diye açıklandı.

En Son Haberler

Fındık Üreticisi Düşük Fiyattan Satışa Zorlanıyor

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, fındık üreticisine dikte edici yapılan açıklama hakkında konuştu. Adıgüzel, Ak Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin’in ‘size...

Fındık Hasarı Tespit Edildi

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça yaşanan soğuk hava şartlarının fındık bahçelerinde hasara sebep olduğunu söyledi. Geçtiğimiz günlerde meydana...

Fındık Fiyatları Kader Olmamalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman’ı ziyaret etti. Torun, Türkiye’de iki Trakya büyüklüğünde...

“Burada Daha Fındık Dikilmez”

Trabzon’un Maçka ilçesinde ki mücadele çalışmaları sonrasında Ortahisar ilçesine bağlı Çağlayan Mahallesi’nde de çalışmalara sürüyor. Drakula’ya karşı fındık bahçeleri sökülüp yakılırken, bahçe...

Gübre Desteği Fındık Üreticilerine Sezon Başlamadan Yapılmalı

Dereli Ziraat Odası Başkanı ve Koordinasyon Kurulu Başkan Yardımcısı Burhan Okusal, üretici desteğinden bahsetti. Okusal, fındık üreticilerine her yıl ödenmekte olan...

İlgili Haberler

4 YORUMLAR

 1. maşşallah her sene dünyada 1 milyon tonun üzerinde fındık oluyor bunlara göre.. yersen tabii. 1 milyon tonun üzerinde fındık olması için dünyada 2 tane Türkiye olması lazım. yoksa var da biz mi bilmiyoruz 🙂

 2. Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi(INC)’nin Hindistan’da yapılan Kongresi’nde Türkiye’nin 2017 yılı kabuklu fındık rekoltesi 670 bin, Bu sezondan devredecek 50 bin ton ile birlikte fındık arzı (720 bin ton) olarak açıklandı … haberde böyle deniliyor… Türkiye’de yetişen bir ürünün Rekoltesin Hindistan’da , fiyatının ise almanya da belirlenmesi ne tuhaf !…
  .
  Geçen sezon bu duruma tedbir amaçlı, Tarım Bakanlığı kendisi haricinde rekolte tahmini yapılmasını yasakladı ve 420 bin ton rekolte açıkladı.
  Buna rağmen Amerika’da kuru meyveler konseyinde bizim tedarikçiler geçen yıl için de (720 bin ton) rekolte açıklamıştılar. Devamında fiyatları Serbest piyasa şartlarına uygun olmayan bir şekilde düşürüp durdular. Dışardan yurda ithal fındık dahi soktular…
  .
  -Fındık sektöründe tedarikçiler yeni sezon çıkacak ürünün belirtileri oluştuğu vakitte, kendi aralarında tahmini rekolte belirleyip, alıcı kişilerle birlikte alivre alış-satış yapmaktadırlar.
  Ağustos ayında toplanmaya başlanacak ürünü, Mart ayından bu yana bahçelere bakarak, tahmini rekolte belirledikleri haberlerini duymamız bu sebeptendir.
  Bu satış; tahminde bulundukları fındığın, hangi fiyat aralığı ve hangi tarihte ne miktar teslim olacağına dair sözleşme yapılmasından ibarettir.

  Alivrecilerin sezon öncesi tartışmalara sebep olan, fındık üretim rakamlarını yüksek göstermelerinin nedeni “ürün çok sanılsın -degeri de az olsun” mantığı gütmelerinden kaynaklıdır.
  Öncelikle rekolte fazla açıklanır. bu yolla emanet veren üreticinin istedikleri fiyattan çözülmesi ve yeni sezon açılış fiyatının istedikleri seviyede olması sağlanır
  Fiyatlara ilk müdahale şişirilmiş rekolte açıklaması ile gerçekleşir. Sonrasında;
  Fiyat düşecek, Bu fiyatlar iyi, Yarım saatliğine şu fiyata çıkmıştı neden satmadınız, daha zarar etmeden hemen satmalısınız vs. gibi duyduklarımız, Yükselmesi icab eden piyasayı kontrol altında tutma çalışmalarıdır.
  Yine sezon içinde, “fındıkta alfatoksin olduğu bu sebeple alıcıların fındık haricinde bir maddeye yöneleceği Ve Diğer ülkelerde fındık üretiminin yükselmesi sebebiyle satışlar düştü” gibi manipülatif haberlerini duymamız ve peşinden fiyat düşürmelerine şahit olmamız bu sebeptendir.
  Yine geçen sene, biz borsaların fiyatları belirlediğini zannediyorken Oltan Gıda’nın (ferrero) fiyatlara mesaj yoluyla ayar çektiğinin ortaya çıkması, ürünü Üreticiden maliyet altına alma çabasıdır.

  Üreticinin bu duruma, topluca karşı bir duruş içinde olamamasının bir nedeni;
  Çoğu üreticinin durumlardan haberdar olmaması ,bir kısım beklerken,diğer ilden çözülme sağlanarak üreticinin beraber hareket etmesinin önünün kapatılmasıdır.
  bu kargaşa ortamında “pazara inen mal çoğaldı denilip fiyat düşecek korkusu oluşturularak” çözülme sayısını dahada artar vaziyettedir.
  .
  Üreticiye karşı birlik içinde olanların işini kolaylaştıran bir hadise de;
  Çiftçinin ürünü en düşük fiyattan satması sağlandığından, bu kişinin geçinememesi anlamına gelir. Geçinemeyen çiftçinin mazotu, gübreyi, geçim masraflarını tedarik etmesi icin devreye bölge manavları girer.
  yeni sezona borçlu giren Kimi üreticinin fındığına harmanda el konulur. Veya alacaklı tarafından ürünün değerini düşük belirlenip, ilerde fiyat çıkacak algısı oluşturularak, bu yolla emanet vermesi teklif edilir. Üretici emanet verdiği malın fiyatının çıkmasını beklerken, emanet verdiği mal çoktan işlenmiş ihraç olmuştur. Bu da fiyatın düşmesine bir etkendir ki Malı eline alan kisilerin fiyatı arttırmak yerine ilerleyen zamanda Emanetçiyi arayıp “sezon kapanacak diyerek” istedikleri fiyattan hesap kesmesi tam bir trajedidir.
  .
  Her sene aynı numaraları, Üreticiye Dejavu yaşatırcasına düzenleyen kisilerin asıl amacı ise Ülke Tarımımızı kökünden bitirme gayretidir.

  Bütün bunlara tedbir amaçlı, Sayın Devlet büyüklerimizin, tartışılacak biçimde devreye aldığı TMO’yu en kısa zamanda devreden çıkarılarak onun yerine -Taban fiyat sisteminin devreye alması ve Tarım politikamızı ciddi biçimde gözden geçirmesi, Ülkemizin menfaati açısından mutlaka gereklidir.
  .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol