Ordu Olay’ın haberine göre 2017 yılı tahmini fındık rekoltesi çalışmasının sonucuna ulaşıldı. Alınan bilgilere göre Ordu’nun tahmini fındık rekoltesi 216 bin ton olarak belirlenirken, Türkiye fındık rekoltesi ise yaklaşık 700 bin ton olarak tespit edildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2017 yılı fındık rekoltesini belirlemek üzere oluşturulan komisyonun üyeleri, 29 Haziran’da Ordu’da tahmini fındık rekolte tespit çalışmalarına başlamıştı. Tarım İl Müdürlüğü, Ordu Ticaret Borsası, FİSKOBİRLİK, Karadeniz İhracatçılar Birliği, Altınordu Ziraat Odası, Fındık Araştırma Enstitüsü ve bazı ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla yapılan 9 günlük çalışma geçtiğimiz cuma günü tamamlanmıştı. Yapılan bu tespit çalışmasının sonuçlarını Ordu Olay ulaştı.

ORDU’DA 216 TÜRKİYE’DE 700 BİN TON

Yapılan çalışmalar sonrasında Türkiye genelinin 2017 yılı tahmini fındık rekoltesi yaklaşık 700 bin ton olarak tespit edildi. Ordu’da yapılan rekolte çalışmasında ise 19 ilçede fındık bahçeleri gezildi. Yapılan incelemelerde Ordu’da fındıkta hasar meydana geldiği belirtilirken, rekoltesinin ise 216 bin ton olduğu ifade edildi. Ordu’nun yanı sıra Giresun, Samsun, Trabzon tahmini fındık rekoltesi de ortaya çıktı. Buna göre; Giresun’un fındık rekoltesi 102 bin ton olarak belirlenirken, Samsun’un 97, Trabzon’un 47 olarak tespit edildiği ifade edildi.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz