“Fındık Siyasi Malzeme Olmamalı”

Google News

Karadeniz Fındık ve Mamulülleri İhracatçılar Birliği ve Türkiye Fındık Sektör Kurulu Başkanı Edip Sevinç, rekolte tahminleri hakkında “Biz fındık ihracatçıları olarak yılda 3 defa rekolte tahmini yaparız. İlk olarak Şubat ta çiçek, Mayıs ta da o çiçeklerin meyveye dönüşme durumunu değerlendiririz. Temmuz başında da oluşan meyveyi gerçeğe en yakın oranda tahmin etmeye çalışırız.” dedi.

100’üncü ‘Fındıkta Rekolte Oyunu’

Sevinç rekolte tahminlerinin içine siyaset karıştığına iddia ederek, “Fındık rekoltesi siyasete malzeme yapılması gereken bir konu değildir” dedi. Ayrıca CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in açıklamaları için “Şimdiye dek rekolte konusunda bu ve bunun gibi bir çok haber ile karşılaştım. Fındık işinde yaklaşık 30 yıla yakın süre zarfı içerisinde belki de gördüğüm 100’üncü ‘Fındıkta Rekolte Oyunu’ şeklindeki aynı manşettir.O nedenle söyleyeceklerim Sayın vekilimize cevap mahiyetinde değildir. Sayın vekilimiz olayı siyasi perspektifte değerlendirebilir. Ancak ona cevap vermek; siyasetçilerin işidir. Yayınlanan haberlere istinaden açıklama yapma gereği duydum. Zira yanlış rekolte tahmini önce ülkemize ve üreticilerimize, sonra da en çok bize zarar verir” şeklinde konuştu.

“Tespit Değil Tahmin”

Son zamanlarda fındık rekoltesi haberlerinin medyada çokça yer edindiğini söyleyen Sevinç, çok yanlış bilinen bir durumu aktardı: “Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor. Fındık rekoltesi tespiti sözü yanlıştır. Fındıkta ancak rekolte tahmini yapılabilir. Rekolte gerçekleştikten, ihracat rakamları açıklandıktan, iç piyasa tüketimi tahminen belirlendikten ve yine üreticinin, sanayicinin elinde kalan fındık tahmin edildikten sonra bu konuda kesin bir kanaate varılabilir. Yaptıklarımız ve konuştuklarımız –buna Tarım Bakanlığı da dahil- rekolte tahminidir”

“Piyasanın Olumsuz Etkilenmesin Diye Açıklamadık”

“Biz fındık ihracatçıları olarak yılda 3 defa rekolte tahmini yaparız. İlk olarak Şubat ta çiçek, Mayıs ta da o çiçeklerin meyveye dönüşme durumunu değerlendiririz. Temmuz başında da oluşan meyveyi gerçeğe en yakın oranda tahmin etmeye çalışırız. Bu işlemi daha önceleri Fındık Tanıtım Grubu ve şimdi de Sektör Kurulu tarafından,10 yıldan beri sürekli çalıştığımız uzman yüksek ziraat mühendislerinden oluşan bir ekiple yapmaktayız” diyen Sevinç, piyasanın olumsuz etkilenmesi ihtimaline karşın elde ettikleri sonucu açıklamadıklarını söyledi.

Fındıkta Türkiye 10 Yıl İçerisinde Tekeli Kaybedebilir

Fındık konusunda rekolteden öte konuşulması gereken daha önemli konular olduğunun altını çizen KFMİB Başkanı Sevinç açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye önümüzdeki 10 yıl içerisinde fındık üretimindeki tekelini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Türkiye’nin fındıktaki yüzde 75’lik üretim sahipliği oranı resmi makamların da açıklamasındaki gibi yüzde 65’lere kadar geriledi. Alternatif ülkeler fındık üretimi yapıyor. Biz bu tekeli kaybedersek felaket getirir. ABD, İtalya, Azerbaycan ve Gürcistan  başta olmak üzere hiç bilmediğimiz yerlerde, dünyanın her yanında ciddi miktarda fındık üretimi başladı. Bunlar bizi yüzde 50’ye düşürürse fındık satacak yer ararız. Türkiye elindeki fındığın tamamını satmak zorundadır. Bu tür söylemlerden zarar gören Türkiye olur. Karadeniz’in sarp arazilerinde başka bir tarım yapabilme şansımız yok.Elimizdeki tek zenginlik fındık. Bizim dünya fındık tüketimini ve Türkiye fındık tüketimini de artırmamız lazım. Bunun için tabi ki üretimi de birlikte arttırmamız gerekir. Ne yazık ki bazı çevreler fındığın  hasar görmesinden ve üretimin azalmasından mutluluk duyacak hale geldiler. Bu çok acı bir durumdur.”

Bu Yıl Fındık İyi Görünüyor

Fındık fiyatlarının iç piyasada perakende olarak 70 liraya kadar yükselmesine ilişkin yorumlarda da bulunan Sevinç, bu fiyatın yalnızca lüks mekanlarda oluştuğuna dikkat çekti. Sevinç; bu fiyattan satılan fındığın dünya ve Türkiye ihracat ve fındık tüketiminin yanında neredeyse ihmal edilecek kadar düşük bir rakam olduğunu, bu nedenle dikkate alınmasının bile gerekmediğini söyledi. Sevinç; “Üstelik bu konuda ihracatçıları ilgilendiren bir hususda değildir” diye de ekledi.

Sevinç, buna ek olarak önümüzdeki sezon için de müjde verip,fındık üretimi konusunda ümitli olduklarını belirterek;“2017 ürünü rekoltesigayet iyi görünüyor. Umarız hasat zamanında da bu düzeyde kalır.” dedi.

En Son Haberler

Fındık Fiyatları Üreticinin Beklediği Gibi Olmadı

Kabuklu tombul fındığın kilogramı haftayı yine düşüşle kapattı. Serbest piyasada fındık fiyatı haftaya 24 liradan başlamıştı. Serbest piyasada fındık fiyatı 25 kuruş...

“Fındık Üreticisinin, Tekelci Sermayeden Çektiği Nedir?”

Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TMO’nun yıl boyunca alım yapması gerektiğini belirtti. DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “Fındığımıza sahip çıkan...

FİSKOBİRLİK İvme Kazanacak

AK PARTİ Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sakallı, FİSKOBİRLİK'e ziyarette bulundu. Burhan Sakallı, AK Parti’nin geçen ay gerçekleştirdiği...

Projede Fındık Fidanlarının Çoğaltılması Aşamasına Geçildi

Ünye Ziraat Odası AR-GE Ofisi tarafından fındıkta yenilik çalışmaları yürütülüyor. Fındıkta yenilik çalışmaları kapsamında ‘Geleceğe Bir Fındık’ projesi ile Ünye’deki tüm mahalle...

TARSİM Fındık Tespitine Geç Geliyor

Ziraat odası başkanları, TARSİM eksperlerinin dondan zarar gören fındık bahçelerine geç geldiğini belirtti. Ziraat odası başkanları bu durumun üreticinin mağdur olmasına ve...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol