Karadeniz Bölgesinin en temel gelir kaynaklarından olan fındık, fiyatını bulamadığı için üreticiler bir hayli sıkıntılı. Fındıkta istikrarın yakalanamaması göç başta olmak üzere bir çok ihtimali barındırıyor.

Fındık üretiminde çiftçilere fındık üzerinden yeterince gelir sağlanamaması sonucu üreticiler refah seviyesi daha yukarıda olan şehirlere taşınmayı düşünüyorlar. Milliyetçi Hareket Partisi Ordu milletvekili Cemal Enginyurt fındığın yarınlarının tehlikede olduğunu bildirerek  “fındıkta sorun çözülmezse göç ve huzursuzluk artar” diye konuştu.

Enginyurt, Tekelci yapılaşmaya işaret ederek “Bu tekelleşmede fiyatları ciddi anlamda düşürecek ve üreticiyi maliyetlerin altında fındık satmak zorunda bırakacaktır.” dedi. Bunun sonucunda ise üreticinin göç etmekten başka çaresi kalmayacak. Bölgede bulunun üreticiler, esnaf ve iş adamları hepsi bu durumdan etkilenecek.

Enginyurt,  “Ekonomik darboğazlık, hırsızlık gibi farklı eylemlerde ortaya çıkacaktır. Bölge olarak bundan zarar göreceğiz. Fındığı sadece bir mamül olarak görmemek lazım, fındık aynı zamanda toplumsal yaşamın özetidir” dedi.

Enginyurt, Cumhurbaşkanının bölgedeki gerçekleri bilmediğini iddia ederek “Bu nedenle herkes fındık için bir platform çerçevesinde herkes bir araya gelerek çömzüm yolu aramalı ve Cumhurbaşkanını bilgilendirmelidir. Çünkü, ben fındık konsunda Cumhurbaşkanının yeteri kadar bilgilendirilmediğini düşünüyorum. Dolayısıyla kurulacak bu fındık platformu çözüm üreterek bunu Ankara’ya iletmelidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz