Fındık verimi ve kalitesini arttırmak için Trabzon’un Araklı, Arsin, Yomra, Ortahisar ve Beşikdüzü ilçelerindeki 116 üreticinin katılımıyla fındık bahçelerinde uygulamalı eğitim gerçekleşti.

“Fındıkta Budama, Seyrekleştirme ve Tek Gövde Dikim Sistemi Eğitimi” , Trabzon Ticaret Borsası tarafından (TTB) Trabzon ilinde yer alan Ziraat Odaları’nın desteğiyle birlikte 26-28 Ekim tarihleri arasında başarılı şekilde gerçekleştirildi.

Modern Tarım Teknikleri İle 3-4 Kat Verim Artışı Sağlanabilir

Üreticileri konusunda uzman Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin tarafından fındıkta büyük oranda verim ve kalite artışını sağlayan doğru budama ve seyrekleştirme sistemleri ile ilgili bilgilendirdi.

Doğru budama yapan üretici sayısı artıyor. Şahin, fındıkta hataları ortadan kaldırarak verim ve kaliteyi arttırmak için geçmişten gelen ezberleri bozmak gerektiğini söyledi. Şahin, “Doğru budama ile verimde yarı yarıya bile artış sağlanabiliyor. Son yıllarda doğru budamayı öğrenip yapan üretici sayısı da artıyor. Bahçelerimizle kendimizin sağlığına dikkat ettiğimiz gibi ilgi göstermemiz gerekiyor. Fındığa daha fazla zaman ayırıp, modern tarım teknikler ile dekarda 70-80 kilo yerine 3-4 katı verim almak mümkündür” ifadelerini kullandı.

“Tek Gövde Sistemi Giderek Artıyor”

yaşlı bahçelerin yenilenmesi veya yeni bahçelerin oluşturulması konusunda konuşan TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, genelde geleneksel ocak yöntemi yerine tek gövdeli dikim sisteminin tercih edilmesi için üreticileri bilgilendirdiklerini dile getirdi. Arslantürk, “Seminerlerde bu dikim sisteminin de nasıl yapılacağı gösterildi. Tek gövde sistemi giderek artıyor. Daha çok verim, daha iyi kalite veriyor. Aralık ayında tek gövde sistemi ile dikim yapacak üreticilerimize de fidan dağıtımı yapacağız.” dedi.

Eyyüp Ergan, “Bunun için 18 yıldır çaba gösteriyor ve fındıkla ilgili herkes ve her kesim ile işbirliği yapıyoruz. Son eğitim seminerlerinin gerçekleştirilmesine büyük katkı sağlayan Ortahisar Başkanı Mustafa Bekar, Beşikdüzü Başkanı İlyas Al, Yomra ı Başkanı Hamza Gümrükçü, Araklı Başkanı Hüseyin Solmaz ile ekiplerine teşekkür ediyoruz. Fındık ortak paydamız olduğuna göre, her türlü ortak çalışmayı da her zaman yapmalıyız” şeklinde konuştu.

Güncel Fiyatları İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz