FINDIK sezonunun gelmesiyle birlikte fındıkta çalışacak yevmiyeci tartışmaları da devam ediyor. Karadeniz Bölgesi’nin pek çok yerinde fındık toplama işine Suriyeli, Gürcü ve doğu kökenli vatandaşlarımızın alınmasına ise Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar karşı çıktı. Fındığı bilen kişiler tarafından toplanma işleminin yapılması gerektiğini savunan Bekar, fındık üreticilerden ciddiyet istedi.

FINDIK MAHVOLUYOR, VERİMİ DÜŞÜYOR

Fındığı bilmeyen kişiler tarafından toplanıldığında fındık ağaçlarının zarar gördüğünü ve yıldan yıla verimin düştüğünü savunan Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, bu nedenlere bağlı olarak yabancılara fındık toplatılmasının kesinlikle yanlış olduğunu söyledi.

BEN BU İŞÇİLERE KARŞIYIM

Trabzon’a gelen yabancı fındık yevmiyecilerinin 50 liraya çalıştığını Türklerin ise 100 liraya çalıştığını söyleyen Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, “Haliyle vatandaş yabancılara yöneliyor ama düşünmeleri gereken burada da ekmek bulamayan insanların oluşudur. Burada ekmek bulamayan insanlar varken o insanların gelip burada 50 liraya çalıştırılması yanlıştır. Ben bu işçilere karşıyım.” sözlerini kullandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz