Fındık Toplantısında Kriz Çıktı. Üretici Sesini Çıkardı

Google News

Ordu’da fındık fiyatının serbest piyasada 9.50 liraya kadar düşmesi Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısında değerlendirildi. Toplantı esnasında konuşmak isteyen Tüm Köy Sen Ordu Temsilcisi Zekayi Sağra, AKP Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu tarafından engellendi. Gazetecilerin toplantı salonundan çıkarılmasıyla konuşmasına izin verilen Sağra,  Fındığın durumu konusunda ilginç açıklamalarda bulundu. Ayrıca fındığın mevcut durumunun da sektör temsilcilerindan kaynaklandığını vurgulayarak sert eleştirilerini sıraladı.

Altınordu Ziraat Odası konferans salonunda önceki gün yapılan toplantıya, AKP Ordu Milletvekilleri Oktay Çanak, Metin Gündoğdu, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ile Ordu’daki ilçe ziraat odaları başkanları katıldı.

Toplantıda söz alan AKP Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, her zaman fındık üreticilerinin yanında olduklarını ileri sürdü. “2009 yılından beri üreticilere verilen Alan Bazlı Destek Ödemesi bunlardan birisidir” diyen Gündoğdu, fındık fiyatının 10 liranın altına düşmesinin kendilerini de rahatsız ettiğini öne sürdü. Gündoğdu, “İnşallah bugün burada yapacağımız toplantının ardından konuyu Başbakan Yardımcıları Sayın Numan Kurtulmuş ve Nurettin Canikli ile de konuşacağız” diye konuştu.

AKP Ordu Milletvekili Oktay Çanak ise FİSKOBİRLİK’in geçmiş dönemde kötü yönetilmesi nedeniyle bugünkü sorunların ortaya çıktığını savundu.

ÜRETİCİNİN KONUŞMASI ENGELLENDİ

Toplantının basına açık bölümde konuşan milletvekillerinden sonra söz alıp kürsüye gelen Tüm Köy Sen Ordu Temsilcisi Zekayi Sağra’nın basın önünde konuşmasına Metin Gündoğdu karşı çıktı. Gündoğdu, kürsüye gelerek Sağra’yı indirmek istedi. Korumaları da Sağra’ya müdahale etti. Korumalar, fotoğraf çeken gazetecilerin fotoğraf makinelerini almak istedi. Sağra konuşmakta ısrar edince toplantıya ara verildi. Daha sonra gazeteciler salondan çıkarıldı.

BASIN ÇIKINCA KONUŞABİLDİ

Sağra ancak gazeteciler salondan çıktıktan sonra konuşabildi. Toplantıdan sonra yaşadıklarını anlatan Sağra, “Bir üretici olarak konuşma yapmam engellenmek istendi. Toplantıya ara verildi. Basın çıktıktan sonra söz hakkımı yine kullandım. Yapılan tartışma havanda su dövmek biçiminde. Aynı kişiler konuşuyor ama üreticilerin sorunları sürekli büyüyor” diye yaşadıklarını anlattı.

‘SORUNU ÇIKARANLAR ÇÖZÜM ÜRETEMEZ’

Toplantıda konuşanların sürekli açıklamalar yaptığını söyleyen Sağra, “Toplantıda bulunan oda temsilcileri ve milletvekilleri sürekli açıklama yapıyorlar. Yine aynı kişiler çıkmış soruna çözüm bulma adına toplantı yapıyor. Bunun inandırıcılığı yok. Fındık üreticilerinin bugünkü yaşadığı sorundan sorumlu olan bu kişiler üreticiyi oyalamaktan vazgeçsinler. Üretici onların açıklamalarına inanmıyor. Artık sussunlar” diye konuştu.

‘ÇÖZÜM VAR’

Fındıkta yaşanan sıkıntıların giderilebileceğini vurgulayan Sağra, “Amaç sorun çözmekse yapılması gerekenler çok basit. Öncelikle kimden yana olduklarını söylesinler. Üretici lehine düşünmedikten sonra yaşama geçen uygulamalar fındığa ve üreticiye zarar veriyor. Neymiş efendim, lisanslı depo tek çare imiş. Lisanlı depo zurnanın son deliğidir. Var mısınız kooperatifleri ve üreticiyi zor duruma sokan 4572 sayılı birlikleri işlevsizleştiren ve devlet desteğini ortadan kaldıran Yasa’yı değiştirmeye? Serbest piyasa olduğu sürece üretici zarar eder. Tekelleşmenin önüne geçmek için bu yasanın kaldırılması ya da değiştirilmesi gerekir. Konuşmadan başka iş yapmayanlar yarın tekellerin sözleşmeli tarım dayatmaları karşısında da aynı ortaoyunu devam ettirecekler ama üreticiler ve örgütü Tüm Köy Sen olarak susmayacağız” diye konuştu.

‘SERBEST PİYASA FINDIĞA ZARAR VERDİ’

Toplantıda konuşan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 2009 yılından bu yana fındığın serbest piyasaya bırakıldığını hatırlatarak, yaklaşık 7 yıldır fındık fiyatlarının serbest piyasa koşullarına göre şekillendiğini belirtti. Serbest piyasadan ilk zamanlar tüm üreticilerin umutlu olduğunu ancak daha sonra serbest piyasanın üreticiler başta olmak üzere, manav ve tüccarlara zarar vermeye başladığını savunan Soydan, “2015 yılının aralık ayından itibaren serbest piyasa koşullarında fındık fiyatının aniden düşüş göstermesiyle şu anda yaşadığımız sıkıntılarımız başlamış oldu. O tarihe kadar fındık fiyatında bir istikrar görünüyordu. Ancak o tarihten sonra fındıkta daha istikrar yakalanamadı ve sürekli düşüş yaşandı. Dolayısıyla serbest piyasa şartları yeniden gözden geçirilmelidir” diye konuştu.

En Son Haberler

Fındık Fiyatları Üreticinin Beklediği Gibi Olmadı

Kabuklu tombul fındığın kilogramı haftayı yine düşüşle kapattı. Serbest piyasada fındık fiyatı haftaya 24 liradan başlamıştı. Serbest piyasada fındık fiyatı 25 kuruş...

“Fındık Üreticisinin, Tekelci Sermayeden Çektiği Nedir?”

Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TMO’nun yıl boyunca alım yapması gerektiğini belirtti. DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “Fındığımıza sahip çıkan...

FİSKOBİRLİK İvme Kazanacak

AK PARTİ Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sakallı, FİSKOBİRLİK'e ziyarette bulundu. Burhan Sakallı, AK Parti’nin geçen ay gerçekleştirdiği...

Projede Fındık Fidanlarının Çoğaltılması Aşamasına Geçildi

Ünye Ziraat Odası AR-GE Ofisi tarafından fındıkta yenilik çalışmaları yürütülüyor. Fındıkta yenilik çalışmaları kapsamında ‘Geleceğe Bir Fındık’ projesi ile Ünye’deki tüm mahalle...

TARSİM Fındık Tespitine Geç Geliyor

Ziraat odası başkanları, TARSİM eksperlerinin dondan zarar gören fındık bahçelerine geç geldiğini belirtti. Ziraat odası başkanları bu durumun üreticinin mağdur olmasına ve...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol