Fındık Üreticileri Sendikası (Fındık Sen) Genel Başkanı Kutsi Yaşar, 2017 ürünü fındık fiyatının en az 15 lira olması gerektiğini bildirdi.

Yaşar, yaptığı yazılı bildiride, Fındık Üreticileri Sendikası olarak 2004 yılından beri her sene hasat öncesi fındık referans fiyatlarını açıkladıklarını söyledi. Bu fiyatın hesaplamasında dünyada diğer ürünlerin fiyatları nasıl hesaplanıyorsa aynı kriterleri esas aldıklarını bildiren Yaşar, enflasyon hedeflerini, rekolte tahminlerini ve külleme hastalığının verim kaybına etkilerini dikkate alarak ortalama maliyeti 8,43 lira olarak belirlediklerini ifade etti.

Çıkan bu maliyet fiyatının üzerine yüzde 25 kar payı ve yüzde 33 insanca yaşama payını eklediklerini kaydeden Yaşar, “Tüm bu hesaplar sonucu bir kilogram fındığın fiyatı en az 14 lira 15 kuruş olmalıdır. Böylelikle en azından geçen yılki referans fiyat korunarak referans fiyat 15 lira olarak açıklanmalıdır.” ifadesini kullandı.

Yaşar, geçen sezon sonlarına doğru müdahale alımları yapan TMO’nun, bu sezon başında 14 liradan alımlara başlaması, referans fiyat 15,00 lira oluşuncaya kadar alımlara devam etmesi gerektiğini kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz