Üreticiden fındık fiyatı. Üreticiler bu sezon fındık fiyatlarının 15 lira olmasını istiyor. Maliyetine rakamlarla satış gerçekleştirdikleri fındıkta bu sezonun geçen sezon gibi geçmemesini umut ediyorlar. İşçi yevmiyelerinin arttığı ve maliyetin de yükseldiği fındıkta fiyat 15 liradan aşağıda olmamalı.

Yeni fındık sezonu yaklaşırken Ordu Olay Gazetesi üreticilerin nabzını yokladı. Yeni sezonda fındık fiyatının kaç kira olmasını bekliyorsunuz sorusuna üreticiler, 15 liranın altında olmaması gerektiği görüşünü bildirdiler.

Yeni ürün fındık fiyatlarının bu sezon 15 liranın altında olmaması isteniyor.  Üreticiler artan maliyet unsurları, enflasyon ve işçi fiyatlarının geçen seneye göre arttığına dikkat çekilerek, bu yıl insanların yüzünün gülmesi dileğinde bulundular. Ordulu üretici ve esnaf, bu yılki fındık fiyatlarının ne olması gerektiği yolundaki sorulara şöyle cevap verdi:

MAHMUT KAMAKGÜL: Bu yıl fındığın fiyatı eğer TMO devreye girecekse 15 liranın altında olmamalıdır. Hele de fiyatlar 10 liranın altında oluşursa bahçelere girmeye bile gerek yoktur…

MEHMET ALİ ERSAN: Kesinlikle bu sezon üreticinin yüzünün güldürülmesi  gerekir. Yeni fiyat 10 liranın altında kesinlikle olmamalıdır. Bana göre eğer 10 liranın altında bir fiyat oluşursa, vah üreticini haline!.. Her şeyin zamlandığı bir ortamda , hele de amele yevmiyesi için 90-100 liradan söz ediliyorsa,  fiyatın 15 liranın üzerinde olması gerekmez mi?

SEZGİN KIRBAŞ: Bu yıl amele yevmiyesinin 100 lira olacağı söyleniyor. Bu kadar yüksek ücret karşısında, maliyet hesapları da dikkate alındığında, fındık fiyatının bu sezon en az 15 lira ve üzeri olması gerekir.

ERSİN TOMAKİN: Fındık, üreticiyi olduğu kadar esnafı da etkiliyor. Bölge insanının  gözünün fındıkta olduğu bir gerçektir. Dolaysıyla fındığın fiyatı hemen her kesimi etkiliyor. Bence bu yıl fındık fiyatının 15 lira ya da yukarısı olması gerekir. Bu yıl devlet mutlaka fındığa sahip çıkmalıdır. Hiç değilse insanların yüzü bu yıl gülebilsin.

NECMİ AKTEPE: Geçen sezon fındık az idi. Fiyatının yüksek olacağını bekliyorduk, ama olmadı.. Üretici fındığını 13-14 liradan satmadı, daha yüksek fiyat bekledi.  Aksine fiyatlar artacağına daha da aşağıya düştü ve bu madur insanlar zararına fındık satmak zorunda kaldılar. Bu sene fiyatların 15 liradan aşağı olması demek, bir kere daha hüsrana uğramak demek olacaktır.

Kaynak: Ordu Olay

1 Yorum

  1. Merhaba sayın ve sevgili fındık üreticileri ben de SAKARYA da fındık üreticisiyim fakat bizi tanımıyorlar (seçim hariç) bizim kurumlarımızda bu konuda bizim sesimiz olmadıklarına veya olamadıklarına inanıyorum. şahsi kanaatim. bizimde sesimiz çıkmıyor kendi aramızda kahvehane muhabbetinin dışına çıkmalıyız diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz