Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, yaptığı açıklamada fındıkta yapılan indirimlerin fındık üreticilerine oldukça zarar verdiğini belirtti.

“Yapılan indirim fındık üreticisini açlığa mahkum etmektedir”

Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı, “Fındıkta, devletin fiyatları oldukça aşağıya çekmesi üreticileri de oldukça sıkıntıya sokmaktadır. Yapılan bu uygulama fındık üreticisini açlığa mahkum etmektir, bu geleceği düşünmemektir. Geçen sene üreticiyi don zararı vurmuştu. Sadece Ordu ilinde 8 ilçede fındık üretiminde sıfır çekmişti. Bu sene de fiyat vurdu. 3-5 tekel, fındığı üreten olmazsa kendilerinin de olmayacağını göz ardı etmektedirler. Devletimiz bu gidişata bir an önce ‘dur’ demelidir. Üreticimizi bu tekelcilerin elinden kurtarmalıdır. Herkesin şunu iyi bilmesi, bellemesi gerekmektedir. Karadeniz Bölgemizde fındık üreticisi olmadan fındık da olmaz, ihracat da olmaz, esnaf da olmaz, ihracatçı da olmaz. Üretici, üretimden uzaklaştırmamalıdır.

 

Toprak Mahsulleri Ofisi, haksız kazanç peşindeki kişilerin amaçlarına ulaşmasını engellemek için biran önce devreye girmeli, alım yapmalıdır.Fındığın hak ettiği değeri bulabilmesi, ihracattaki yerimizi koruyabilmemiz ve dış dünyada kaliteli Türk fındığı imajının zedelenmemesi açısından alan bazlı destekler devam etmelidir. Özellikle bu dönemde fındığını satmayan üretici açısından 1 Nisan’da biten başvuru sonrası, bu desteklerin bir an önce ödenmesi, üreticilerimize nefes aldıracaktır. Fındık üreticisini koruyamazsak, tarlada tutamazsak gelecekte fındık üretecek insan bulamayız.

Dünyadaki tüketim artışına bağlı olarak önümüzdeki yıllarda bırakın üretimi artırmayı mevcut üretimi bile sürdüremeyiz. Milyonlarca insanın kaderini, Karadeniz ekonomisini bir yabancı firmaya mahkum, insafına terk edemeyiz. Bu ülkenin büyük sanayicilerine, Koçlara, Sabancılara, Ülker Grubu’na sesleniyorum. Bizi yabancı bir firmaya niçin mahkum ediyorsunuz? Vakit geçmektedir. Üreticimizin zaman kaybına tahammülü kalmamıştır. Aynı sütte olduğu gibi fındıkta da devletimiz müdahale de bulunmalıdır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz