Zonguldaklı fındık üreticileri TMO’nun alım yapmasından ziyadesiyle memnun ancak Şehirlerinde fındık toplama merkezi olmayışından muzdaripler. Bu sebeple bölge milletvekillerine çağrıda bulumnak suretiyle bu ihtiyacın giderilmesini bekliyorlar. Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, Yılda ortalama 30 Bin ton fındığın üretildiği Zonguldak’ta Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık toplama merkezi açmasını istediklerini belirtti.

Türkoğlu, yaptığı açıklamada, TMO fındık alımına başlamasından dolayı fındık üreticilerinin çok memnun olduğunu söyledi. Zonguldak’ta TMO fındık alım merkezi olmadığı için 150 kilometre uzaklıktaki Derinceye gitmek sorunda kaldıklarını ifade eden Türkoğlu,  şöyle konuştu:

“Sayın bölge milletvekillerim bizim İlçemiz olduğu gibi fındık üreticisidir. Bu güne kadar serbest piyasa şartlarına göre fındık piyasası devam etmektedir. Bugün ise büyük alıcılar anlaşmak suretiyle fındığın maliyetini altına kadar düşmüşlerdir. Fındık fiyatları adeta tekelleşmiş durumdadır. Bu olumsuz ortamın önüne geçilebilmesi  için Devletimiz Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığı ile fındık alımına başladı. Çok memnun olduk. Ne var ki bizim Zonguldak’taki fındık üreticisini Derince bölgesine vermişler. Alaplı başta olmak üzere tüm İlçelerimiz Derinceye fındık getirmesi çok zordur. Zonguldak genelinde yılda 30 Bin ton fındık üretilmektedir. Derince’nin Zonguldak ile uzaklığı 150 kilometredir. Bu mesafeyi göz önüne alarak toprak mahsulleri ofisinin daha önceki yıllarda olduğu gibi Alaplı’ya fındık alımı merkezi kurulmasını üreticilerimiz istemektedir. Bu konuda Odalara çok sayıda talep gelmektedir. Bölge Milletvekillerimizin bu konuya hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Fındık üreticimiz bu konudaki mağduriyetlerini gidermek için İlçemize fındık alım merkezi açılmasını istiyoruz.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz