Yeni fındık sezonu yaklaşırken fındık üreticileri fındık fiyatları konusunda tedirgin. Geçtiğimiz sezonda fındık fiyatlarının geç açıklanması ile piyasada fındığın ucuz elden çıktığını düşünen üreticiler bu sezon fındık fiyatlarının erken açıklanmasını bekliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, “Çiftçilerimiz tereddütle bekliyor. Bu sezon fiyatın 20 liranın altına düşmemesini istiyoruz. Ağustos ayı gelmeden taban fiyatın açıklanarak üreticinin tekele bırakılmamasını arzu ediyoruz” diye söyledi.

Fındık üreticilerinin ilaçlama ve tırpan işlerine başladığı bu günlerde bin rakımın üstünde yer alan bahçelerde fındık ağaçların döllenmediğini söyleyen Türüncü Fındık üreticisinin zor durumda olduğunu dile getirdi. Tütüncü, “Şu anda fındıklara ilaç vuruluyor. Ancak ilaçların fiyatları her gün değişiyor. Bir fındık ocağına üç çeşit ilaç atılıyor, ekstra gübre, işçilik, ışkın alma ve fındık bahçesinin temizlenmesi ile birlikte bir fındık ocağının ürün alma maliyeti 14 liraya çıkıyor” dedi.

“Fındık Fiyatı 20 Lira Olmalı”

Bakımlı olan fındık bahçelerinde rekoltenin yüksek olduğunu söyleyen Tütüncü, şu anda fındığın fiyatının 15 lira civarında olduğunu belirterek, “Geçen yıl ve önceki yıl hükümet fındığın taban fiyatını çok geç açıklamıştı. Ve üreticiyi tekele mahkum etmişti. Fındık, Karadeniz bölgesinin temel geçim kaynaklarından biridir. Birçok insan geçimini fındıktan sağlıyor. Bu yüzden bu yıl Ağustos ayı gelmeden taban fiyatının 20 liranın altına düşmeden açıklanmasını istiyoruz” diye konuştu.

2 YORUMLAR

  1. Findik üreticinin elinden çıktıktan sonra (17 ) TL oluyorsa bunların isi üreticiyi yemek o fındık nasıl zorluklarla üretildiğini maliyetinin kaç TL olduğunu hesap etmiyorlar artık bu isin ne kadar vahim olduğunu bilmek lazim yoksa isayan bundan sonra baslar fındık taban fiyatı bin açıklanması gerektir üreticinin elinden fındık çıktıktan sonra bu üreticinin kanını emektir herkes ayağını dengeli arşın?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz