Yaklaşan fındık sezonu ile üreticiler bahçe bakımı işlerine başladı. Üreticilerin aklında ise gelecek sezon fındık fiyatlarının ne olacağı sorusu bulunuyor.

Konuyla ilgili bahçeleri dolaşarak üreticilerden düşüncelerini dinledik. Fındık üretiminin uzun ve zor bir süreç olduğunda hem fikir olan üreticiler fındık fiyatlarının yeterli seviyede olmadığını söylüyor. Sel, Kuraklık, don olayları gibi birçok riskle baş etmeye çalışan üretici sene de bir kez mahsül veren bir üründen yeteri kadar kazanamadığını savunan üreticiler , üretici haricinde sektörde herkesin kazandığını bildirdi.

Fındık üretimi açısından dünyada birinci sıradan gelen ülkemizin bu kozu yeteri kadar iyi kullanamadığını söyleyen üreticiler fındık üreticisinin maliyetlerle ezilip köleleştirildiği iddia ediliyor. Üreticinin ürettiği üründen kazandığı ile firmaların kazançları arasında ciddi oran farkları bulunuyor. Bu farka dikkat çeken üreticiler fındık fiyatlarının en az 20 TL olmasını bekliyor.

2018 yılında %20’nin üstünde enflasyonun olduğu, doların 5,5 ₺’ye kadar geldiği bir dönemde fındık fiyatlarının halen 20 ₺’nin altında olmasının haksızlık olduğunu söyleyen üreticiler yeni sezondan ümitli. Yeni sezonda fiyatların 20 ₺’nin üstünde olacağı kanısı sektörde konuşuluyor. Fakat eğer fiyatlar 20 ₺’nin altında olursa üreticileri çok büyük riskler bekliyor. Üreticinin bakım ve temizlik için kullandığı çoğu mazemeler dolar endeksli ürünler. Bunların çoğuna daha şimdiden zamlar gelmiş durumda. Fındık döneminde ise fındık toplamak ve çimleri biçmek için yardımcı işçiler tutulacağından üreticilerin masrafları daha şimdiden katlanmış durumda.

3 YORUMLAR

  1. Sayın pak demir daha fındık belli olmadan fiyatı tahmin ederse şimdiden demekki fiyat yine bizleri memnun edici olmayacak öyle gözüküyor ama sezon gelmeden işcilerin yövmiyesi temmuz ayında açıklanır

  2. Ureticinin ne ıstediği ne düşündüğü kimin umrunda..kendi ülkesinin uretimini yokedip dışarıya bağımlı kılan tek sistem bizde şükür.
    Dünyanın en verimli toprakları bizde..
    Uretici olarak desteklenmedikce hasattan yüz gülmeyince yakalım tarlayı bağı bahceyi..zaten kimin umrunda demi..fındığı da ithal edecek bir ulke bulurlar nasılsa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz