Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, Kumru Kaymakamı  Deniz Kılınç ile ceviz fidanı dağıtılan üreticilerden birinin bahçesinde  incelemede bulundu.

Yılmaz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Ordu’da tarım alanının  yüzde 89’unda fındık üretimi yapıldığını anımsatarak, fındığın Ordu ve Karadeniz  halkı için son derece önem arz eden, çok değerli bir ürün olduğunu söyledi.

Ordu’da ekonominin temelinin fındığa dayalı olduğunu vurgulayan  Yılmaz, bu bilinçle fındıkta verim ve kaliteyi artırma noktasında çalışmalar  gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Yılmaz, fındıkta bu tür çalışmaları yürütürken bir yandan da Ordu’da  ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarına işaret ederek,  “Önümüzdeki dönemde üreticimiz fındığın yanında cevizden kazanmaya devam edecek.  Fındık üreticisi ceviz üretimiyle kazancını ikiye katlayacak.” dedi.

Bu kapsamda orta ve yüksek kesimler için önemsedikleri ceviz  yetiştiriciliği konusunda ciddi adımlar attıklarını aktaran Yılmaz, “2016 yılı  sonunda bakanlığımıza bir proje sunduk. Bu proje kapsamında şu anda ilimizin 11  ilçesinde ceviz üretimini artırmaya yönelik fındığında yanında ilave gelir  getirmesi amacıyla ceviz bahçelerini artırmaya çalışıyoruz. Toplam 5 bin 500  ceviz fidanının dağıtımını gerçekleştirdik.” diye konuştu.

BAHÇELERİN SAYISINI DAHA DA ARTIRACAK

Yılmaz, şu anda 65 üreticiye toplam 365 dekar alanda Fernor ve  Chandler çeşitlerinden oluşan ceviz bahçeleri tesis etmek için projeyi  uyguladıkları kaydederek, bu bahçelerin çoğunu oluşturduklarını, önümüzdeki  süreçte bu bahçelerin sayısını daha da artıracaklarını söyledi.

Özellikle ithal ceviz çeşitlerinin Türkiye’de kullanılmasıyla birlikte  bu üretimin daha da önem kazandığına dikkati çeken Yılmaz, şunları kaydetti:

“Verimi de oldukça fazla olan bu ceviz fidanlarını, özellikle orta ve  yüksek kesimli yerlerde üreticilerimize fındığın yanında yeni bir ürünü olarak  hediye etmiş olacağız. Üreticilerimizin fındığın yanında cevizden de gelir elde  etmesini sağlayacağız. Şu anda ilimizde 2 bin 147 dekar alanda ceviz  yetiştiriciliği yapılmaktaydı. Hedefimiz bu projeyle üretim alanını 2 bin 500  dekara, üretimi ise yıllık 3 binden 4 bin tona çıkarmak olacak.”

Yılmaz, ceviz üretimini yaygınlaştırma çalışmalarının artarak devam  edeceğini belirterek, üreticilere fındığın yanında ilave ürün kazandırma  çalışmalarının da süreceğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz