Fındık Üreticisi Dar Boğazın İçindedir

Google News

Fındık üreticisi fiyatlarda süren istikrarsızlık sebebiyle dar boğazın eşiğinde. Esnaf da bu durumdan şikayetçi.  Karadeniz Bölgesi ekonomisi fındığa bağlı olduğu ve fındıkta da üretici umduğunu bulamadığı için Bölge halkı hem şikayetçi hem de genel ekonomik durumdan şikayetçi. Yetkililerin durumun iyileştirilmesi adına atacakları adımlar bekleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, fındık üreticisinin kaderine terk edilip gözden çıkarılmasıyla Ordu’da vatandaşın da esnafın da büyük bir ekonomik dar boğazın içinde olduğunu ileri sürdü.

Fabrikanın küçülme bahanesiyle 18 işçinin iş akdinin feshedildiğini belirten Torun, “İşten çıkartmaların devam edeceği yönünde de duyumlar alıyoruz. Bu insanlar bizim insanlarımız, Ordu’nun insanları. Bu insanların kimi yeni evli, kimi borç ödüyor, kiminin yeni doğmuş çocuğu var. Bu, büyük bir haksızlık.” ifadelerini kullandı.

Torun, firma yetkililerini bu kararlarını tekrar gözden geçirmeye ve duyarlı olmaya çağırdığını kaydederek, hükümetten işçilere sahip çıkılmasını istedi.

 

Fındık üreticisinin kaderine terk edilip gözden çıkarılmasıyla Ordu’da vatandaşın da esnafın da büyük bir ekonomik dar boğazın içinde olduğunu öne süren Torun, “Bu sene fındık üreticimiz mağdur edildi. Alın terinin karşılığını yine alamadı. Manavımız, tüccarımız, ihracatçımız mağdur. Devletimiz kaybediyor. Fındıktan elde edilen yıllık ihracat gelirlerimiz 2,5 milyar dolardan 1,5 milyar dolarlara kadar düştü. Fındığa sahip çıkılmıyor, üreticiye sahip çıkılmıyor, tesislerine sahip çıkılmıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol