Fındık fiyatlarının son yıllarda istenilen noktaya gelmemesi sonucu fındık üreticileri farklı yöntemlere yöneldi. ureticiplatformu.com sitesinden ücretsiz ilan veren fındık üreticileri direkt olarak tüketicilere ulaşmayı başardı.

Özellikle son dönemlerde ülke ticaretlerinin çok büyük bir bölümü e-ticaret kapmaya başladı. Özellikle ülkemizin stratejik ürünlerinden olan fındığın üreticinin istediği fiyatlara çıkmaması ile beraber yeni alanlara yönelim başladı. İnternet üzerinden ücretsiz ilan vererek fındık üreticileri ureticiplatformu.com adresiyle direkt olarak tüketicilere ulaşabiliyor. Bu sayede aracılar aradan çıktıkları için hem üretici hem tüketici fındığı istediği fiyattan alıp satabiliyor.

ureticiplatformu.com kurucuları ile iletişime geçerek bu siteyi kurmadaki amaçlarını sorduk. İşte o özel röportajın özeti;

Bu fikir size nereden geldi? Bu projeyi kurarken aklınızda neler vardı?

Üretici Platformu olarak üretici ailelerin çocuklarıyız. Biz okurken ailelerimiz ne sıkıntılar çektiklerini direkt birinci elden biliyoruz. Emeğin asıl sahibi, pazarın kurucusu olan üreticiler karın tokluğuna çalışırken diğerleri paralarına para katıyorlardı. Sektör de serbest piyasa olduğu için üreticiler kendi haklarını savunamıyor, elindekine şükretmeye zorlanıyordu. Bu ortamda bir şeyler yapmamız gerektiğini biliyorduk. Biz de dijital çağın gerektirdiğini yaptık. İnternet üzerinden üreticiden tüketiciye alışverişi başlattık. Ureticiplatformu.com’u kurduk.

Sizce bu projenin üreticilere bir faydası dokunur mu?

Tabi ki de dokunacak. Serbest piyasayı belirleyen şey arz-talep dengesidir. Şimdiye kadar bu dengeyi bozan şey aracıların kendileri için koydukları ek fiyat ve tüketici fiyatlarının yüksekliği. Fındık tarladan çıkarken 8 Lirayken aracı firmalar buna kendi paylarını koyuyor. Bir de toptancılardan alıp tüketiciye satan kişiler kendi paylarını koyuyor. Fındık 8 liradan 30-40 liraya çıkıyor. Üretici Platformu sayesinde Fındık üreticisi 15 liradan fındığını satabilecek. Tüketici de 15 liradan fındık alacak. İki taraf içinde mükemmel bir fırsat bu. Ayrıca bu proje sayesinden piyasadaki fazla olan fındık da eriyecek ve talep daha fazla artacak. Eğer talep daha fazla artarsa tüccarda da fındık artacak. Bu durumda üretici yine kazanacak.

Üretici Platformu’nu biraz anlatır mısınız? Üreticiler bu sisteme nasıl kaydolacak. 

Aslında çok basit bir sitemimiz var. Üretici ureticiplatformu.com adresine gidecek. Buradan kendisine yeni bir hesap açacak. Hesabı açtıktan sonra ilan ver sayfasına gidecek ve gerekli bilgileri dolduracak. İlanı gönderdikten sonra site yöneticileri ilanı onaylayacak ve ilan yayında olacak. Bu süreç boyunca üreticiden hiçbir ücret veya kredi kartı bilgisi istenmeyecek. Üstelik haberler sekmesinden piyasa haberlerini takip edip, fiyatlar sekmesinden fiyatları kontrol edebilecek.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz