Bilindiği üzere önümüzdeki referandum sürecinini fındık ile doğrudan bir ilişkisi yok. Bunun farkındayız fakat fındık üreticisi unutulmayı hak etmiyor. Çünkü fındık üretilen bölgelerimizde, özellikle Ordu ve Giresun’da ekonomik hayat tamamen fındık üzerinden şekilleniyor. Fındık olmayınca para akışı olmuyor ve bütün esnaf kan ağlıyor. Bunun sonucunda ekonomik durumlar siyasi çözümler gerektiriyor. Fındık üreticisi siyasi anlamda yalnız bırakılamaz.

Üretici şimdiye kadar hep devlet alım yapsın istedi. Fakat bu bile geçici bir çözüm olacaktı. Önemli olan piyasayı sabitlemek, üreticiyi ve esnafı korumak olmalıydı. Fakat siyasi çevrelerde bu bile üreticiye fazla görüldü. Fındık hiç konuşulmadı ve sahipsiz bırakıldı.

Bilindiği üzere bölgemiz vekillerinden çoğu zaman “müdahale alımı yapılacak”, “R. T. Erdoğan bunu açıklayacak” gibi bir çok yorum dinledik. Bugün yapılan mitinglerden anlıyoruz ki böyle bir plan hiç bir zaman olmamış. Sadece vekiller bizi bekletmişler.

Cumhurbaşkanı’na Fındık Raporu Hazırlandı

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclisi tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunmak üzere bir rapor hazırlanması amacıyla bir araya geldi.
OTSO Meclis Başkan Vekili Evren Enginyurt’un başkanlık ettiği toplantıda iş adamları fındıktaki sorunun iki ana konuda toplandığına dikkat çekti. Toplantıda söz alan iş adamı Şemsettin Candan, fındıkta tekelleşmenin söz konusu olduğunu ve üretici ile fındık alım-satım işi yapan orta dereceli iş adamlarının da sığınacağı tek kapının devlet kapısı olduğuna dikkat çekti. Candan, “Fındıkta tekelleşmenin kırılması ve fındık fiyatlarına karşı devletin müdahale alımı yapması bugünkü sorunların çözümünü kolaylaştıracaktır” dedi.
OTSO Meclis Başkanı Evren Enginyurt, hazırladıkları raporu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ordu ziyaretinde kendisine sunulacağını belirtti.
Fakat Cumhurbaşkanımız fındık konusunda bir açıklama yapmadı. Sonuç olarak fındık üreticisi siyasi vaatler arasına bile giremedi. Vah halimize vah.

1 Yorum

  1. Bu günkü yöneticiler. Fındık üreticisini görmezden gelmiyor resmen bizi sattılar. Elbette bunun bir dönüşü olacak. Belki bu terkedilmişliğn cevabını bu referandumda vermiyor olabiliriz ama adım gibi eminim ilk seçimlerde sonucu göreceğiz. Reis de üreticinin talebini görmediyse yapılacak bir şey yok. Demek ki bu alavere dalavereci piyasa oyuncuları Reis’e bizden daha yakınlar. Fındık fiyatları 7 liraya inecek, sonra da böyük alıcılar eski fındık almıyoruz diyecekler, vatandaş panikleyecek, ucuz pahalı elden çıkarayım bari diyecek. Gelecek seçimlerde şimdiki yöneticilerimiz hatırından geçemedikleri fındık tüccarlarıyla kumda oynayacaklar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz