İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, Maçka’da fındık ağaçlarının kurumasında etken olan ‘Drakula böceği’ hakkında konuştu. ‘Drakula’ olarak bilinen ‘Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği’nin yayıldığı 2500 dekar alandaki fındık bahçelerinde söküm işlemleri ilgili açıklamalarda bulundu. Örs, “Fındık üreticisi mağdur edilmemelidir.” dedi.

Örs, 2019 yılında konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’na önerge verip tehlikeye dikkat çektiğini vurguladı.  Örs, “Ülkemizde özellikle Doğu Karadeniz’de hızla yayılan ve diğer bölgelere yayılma eğilimi artarak devam ediyor. Anavatanı Uzakdoğu olan ve halk arasında ‘Drakula’ olarak adlandırılmakta. Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği zararlısının, bölgede önemli geçim kaynağı olan fındık bahçelerine büyük zararlar veriyor. Üreticilerimizi mağdur ettiği vatandaşlarımız tarafından iki yıl önce tarafıma iletilmiş. 23 Ocak 2019’da konu ile ilgili Tarım Bakanlığı’na soru önergesi verip tehlikeye karşı tedbir alınması gerektiğini belirtmiştim. Söz konusu zararlı ilk defa Trabzon Esiroğlu Mahallesinde fındık bahçelerinde görülmüş olup bölgedeki fındık bahçelerinde zarara yol açmıştır. Bugün baktığımızda bu zararlı Maçka’da yayılmış. Büyük zararlara sebebiyet vermiştir” dedi.

“Yayılma hızı oldukça fazla bu zararlı ile etkin mücadele yapılmazsa gelecekte başka bölgelere yayılarak büyük zararlara sebebiyet verme ihtimali oldukça yüksek olduğunu da önergemizde vurgulamıştık. 31 Kasım 2019’da yani dokuz ay sonra tarafımıza cevap verilmiş ve bu cevapta geneli itibariyle böceğin familyasından, nereden geldiğinden bahsedilmiş ve konu ile ilgili gerekli çalışmaların yapıldığı dile getirilmiştir. Bugün geldiğimiz noktada alındığı söylenen tedbirlerin yetersiz kaldığını, birçok alanda olduğu gibi tarım alanında da iktidarın sınıfta kaldığını görüyoruz. Keşke, yapmış olduğumuz uyarıları, eleştirileri dikkate alıp gerekeni yapmış olsalardı. Bugün iktidar mensubu arkadaşların yapmış olduğu ya da yapacak olduğu açıklamalar beyhudedir. İki yıl önce dikkat çektiğimiz tehlike ile bugün karşı karşıyayız. Ne yazık ki bu vurdumduymazlığın cezasını fındık üreticisi vatandaşlarımız çekmektedir” dedi.

Maliyet üreticiye yüklenmemeli

Milletvekili Hüseyin Örs, yapılan fındık sökme işlemi ile alakalı üreticilerden gelen şikayetlere değindi. Milletvekili Hüseyin Örs, “Bölgede mağdur olan üreticilerimizden aldığım bilgilere göre, sökülen fındık bahçelerinin dönümünde 100-110 kilo fındık olur deyip, fındığın kilosu da 15 liradan hesaplanıyor. Toplam ödenecek olan miktar da dört yıllık olarak ödeniyor. Bu uygulamaya göre dört yıl süreyle dikim yapılmaması isteniyor. Üretici dört yıl sonra dikim yapsa bu fındıkların büyümesi beş altı yıl. Üreticinin boş geçtiği süre 10 yıl. Devlet sadece dört yılına ödeme yapıyor. Bu süreçte ne olacak? Geçimini fındıktan sağlayan vatandaş ne yapacak? Bugün fındığın kilo fiyatı 21 lira iken fındık bahçesi sökülen üreticiye verilen kilo fiyatı neden 15 lira? Fındık üreticisi devlet eliyle en az on yıllık bir çileye ve mağduriyete mahkum edilmektedir” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

“Üretici sürenin uzatılmasını talep ediyor”

Örs, Fındık sökme işlemlerindeki masrafların üreticiye mal edilmesinin yanlış olduğunu ifade etti. Örs, “Yine fındık üreticisi vatandaşlarımız, sökülen fındık bahçelerinin karşılığında üreticiye verilecek paradan kesinti yapıldığını söylüyor. Yani, fındık bahçelerini sökmeye gelen iş makinelerinin masrafları da sökme bedeli adı altında üreticiye verilecek toplu paradan kesiliyor. Zaten mağdur olan üreticimize ikinci bir mağduriyet yaşatmanın sebebi nedir? Şüpheye mahal vermeden bu tür yanlışlardan acilen dönülmeli. İlgili kurum ve kişiler üreticinin lehine konunun çözümüne katkı sunmalıdır” şeklinde konuştu.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, açıklamasının son bölümünde “Üretici yaşanan mağduriyetin çözülmesini, sökülen fındık bahçeleri için bugünkü bedeller üzerinden fiyat verilmesini istiyor. Ödeme yapılacak olan dört yıllık olan sürenin uzatılmasını talep ediyor. Üreticinin sorunu çözülmelidir” dedi.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz