Fındığa verilen desteğin Suriyelilere verilen desteğin yüzde biri olduğunu belirterek, “Fındık üreticilerinin Suriyeliler kadar değeri yok.” diyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, fındığın kaderine bırakıldığını söyledi. Ayrıca çeşitli iddialarda da bulunarak, Türk fındığının Avrupalı alıcılara pekeş çekildiğini fındıkta verimin her geçen yıl azaldığını ve üreticinin fındığı bıraktığını kaydetti.Fındık üreticinin sahipsiz olduğunu ifade eden Torun, “Maalesef bu hükümet fındık üreticine ihanet etmekte. Serbest piyasa koşullarında tamamen üreticiyi alıcıya teslim etmiş durumda. Fındık üreticisi Avrupalı birkaç fındık alıcısına peşkeş çekilmiştir. Üzülerek söylüyorum fındıkla ilgili almış oldukları bir karar yok. Tarım Bakanıyla fındığı konuştuğumda sadece verilen doğrudan gelir desteğini söylüyor. Sanki bu destek ödemesi fındık için çok büyük katkı gibi söylüyor. Biz fındığımızın gerçek değerini istiyoruz.” Diye konuştu.

“Üretici rekabet gücünü kaybetti”

“Her geçen gün üretici rekabet gücünü yitiriyor” diyen Torun, “Her geçen gün verim azalıyor. Fındık gerçek değerini bulmadığı için üretici fındıktan uzaklaştı. Üretici bahçesiyle ilgilenemiyor. İleriye dönük fındığı daha büyük tehlikeler bekliyor. Muhalefet olarak ülkeyi yönetenleri sürekli uyarıyoruz. Ülkeye sıfır girdiyle 3 buçuk milyon dolar döviz kazandıran ve yaklaşık 8 milyon insanı ilgilendiren bir ürünü bu şekilde kaderine bırakamazsınız diye.” Şeklinde konuştu.

“Fındık ithal eder duruma geliriz”

Torun, son olarak şunları söyledi: “Bu ülke fındık yağı ithal etti. Gelecektede fındık ithal edersede hiç şaşırmayın. Bu anlayışla, bu kafayla gidilirse fındık ithal ederiz. Bunun için üreticiye sahip çıkın. Çünkü kaybedersek hepimiz kaybederiz.” 

Fındık üreticisi Suriyeliler kadar olamadı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz