Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, yeni yıldaki fiyatlarda yaşanabilecek gelişmeleri değerlendirdi. Şeref Türkoğlu,” Üreticiler sakin olsun, fındık fiyatları 2021’de yeniden gerçek değerini görecek” şeklinde konuştu.

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, fiyatlardaki gelişmeleri değerlendirdi. Türkoğlu, yeni yılda üreticinin fındık fiyatında beklentisi daha yukarılarda oluştuğu belirtti. Aynı zamanda arz yönünde dengenin de bozulduğunu ifade etti. Türkoğlu, üreticilerin emanete fındığını bırakmamasının da fiyatları yükselten önemli bir etken olduğunu kaydetti.

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, fiyatların yeni yıl ile birlikte yükselişe geçeceğini belirtti. Türkoğlu, “Şu andaki göstergeler, fındık fiyatının yeni yıldan sonra çok iyi yerlerde oluşacağını gösteriyor” dedi.

Fiyatlarda üretici yükseliş beklentisinde

Türkoğlu, Üreticinin fındığının bir kısmını borçlarını kapatmak için önceden sattığını belirterek kalan kısmını ise muhafaza ederek, piyasaya kontrollü indirdiğini ifade etti. Türkoğlu, Alaplı bölgesinde üreticinin elinde şu an rekoltenin yarısı kadar ürün olduğunu söyledi. Türkoğlu, “Çiftçiye her zaman, ürünü piyasaya bir anda vermeyin, ihtiyaç oldukça pazara sunun diyoruz. Bu sayede fındık değerinde satılır” şeklinde konuştu.

Türkoğlu, “Önümüzdeki nisan ayında fındık fiyatlarının 4 dolardan Avrupa piyasasında alıcı bulacağı açık ve net bir şekilde görülmektedir. Geçtiğimiz yıllara göre fındıktaki rekolte ciddi manada düşük oldu. Geçtiğimiz yıl 700 bin ton civarında olan fındık, bu yıl 500 bin ton civarında gerçekleşti .Buna bağlı havaların sıcak gitmesiyle beraber, ceviz ile fındık ülkemizde ve dünya üretim yarı yarıya düştü. Dünya ihtiyacını karşılayacak ceviz ve fındığın olmadığı açıkça görünmektedir. Ancak son dönemlerde uluslararası piyasada dolar ve euro’nun artışı ile açıklanan 22 TL fiyatın bugün Türk Lirası bazında 28 TL, 30 TL olması gerekli. 25 TL’ye çıkan fiyatlar son dönemlerde 22-23 TL’ye gerilemiş durumda. Dünyadaki fındığın yüzde 70’ini biz üretiyorsak, bizde bu sene 500 bin ton fındık varsa diğer ülkelerde ne kadar fındık var bunun hesabı iyi yapılmalıdır. Önümüzdeki mart ve nisan ayında fındık fiyatlarının yüksek fiyatlarda Avrupa piyasasında alıcı bulacağı açık ve net bir şekilde görülmektedir” şeklinde konuştu.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz