TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Bu fiyatlar sanki üreticiyi bahçeden uzaklaştırmak için yapıldığı fikri ortaya çıkıyor. Bu fiyatları da asla kabul etmiyoruz. Üreticiyle artık oynamasınlar.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin açıklamalarının ardından çıkışa geçen fakat kademeli olarak yeniden düşüşe geçen fındık fiyatları üreticileri hayal kırıklığına uğratmaya devam ediyor. Mart ayının ilk haftalarında yaşanan düşüşün ardından 10 lira seviyelerine kadar çıkan fındık fiyatı, yeniden 9 lira 50 kuruşa geriledi. 12 gün sonra eski seviyelerine düşen fiyatlar üreticileri isyan ettirmeye de devam ediyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yaşanan bu fiyat düşüşünü kabul etmediklerini belirterek, üreticilerin gözünün hükümetten geleceği seste olduğunu söyledi.

Piyasa güven vermiyor

Üreticilerin fiyat düşüşüne tahammüllerinin kalmadığını belirten Arslan Soydan, şöyle konuştu: “Fındık fiyatlarında yaşanılan bu düşüş üreticilerimizi gerçekten bunalttı. Fındık fiyatlarının bir yükselişe geçmesi, bir aşağıya düşmesi üreticilerimizin psikolojisini bozuyor. Artık üreticilerimizin serbest piyasaya bir inancı kalmadı. Üreticilerimiz serbest piyasanın ihracatçıların bir oyunu olduğunu fark etti. Bu nedenle üreticilerimiz serbest piyasayı önemsemiyor. Ellerindeki ürünlerini de bu fiyatlara pazara indirmiyor. İstikrasız bir piyasa olduğunu, güvensiz bir piyasa olduğunu herkes görüyor. Kesinlikle üreticiye ve kamuoyuna güven vermeyen bir serbest piyasa uygulaması yapıldığını gördük. Üreticinin bu nedenle serbest piyasa hiçbir inancı kalmadı.” diye konuştu.

Üretici ile artık oynamasınlar

Fındık fiyatlarının inişli-çıkışlı olmasına da tepki gösteren Soydan, “Bu fiyatlar bir aşağı bir yukarı çekilerek üretici ile dalga geçiliyor. Bu fiyatlar sanki üreticiyi bahçeden uzaklaştırmak için yapıldığı fikri ortaya çıkıyor. Üreticiler hiçbir zaman bu oyuna gelmeyecek, yine bahçesine bakacak. Çünkü üreticinin alın teri, emeği olan haklarımızı alacağız. Bizim amacımız kesinlikle aşırı fiyatlardan ziyade istikrarlı piyasanın oluşmasıdır. Bu fiyatları da asla kabul etmiyoruz. Üreticiyle artık oynamasınlar.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz