Fındık Üreticisinin Tepkileri Büyüyor

Google News

Fransız haber ajansı AFP, fındık üretiminde Türkiye’deki durumu mercek altına aldı. Dünya fındık ihracatının %82’sini Türkiye karşılıyor.

Haberde işçilerin, Türkiye’deki en büyük fındık alıcısı olan İtalya merkezli Ferrero’nun şartlarından, sömürüden ve düşük maaştan şikayet ettiği dile getirildi.

25 yaşındaki mevsimlik işçi Mehmet Şirin, AFP’ye konuştu. Şirin, günde 12 saat çalıştıklarını ve koşulların çok zor olduğunu söyledi. “Topladığımız fındıklar yurtdışına gidip Nutella şeklinde dönüyor. Bizden daha çok kazanıyorlar. Bu sömürüdür.” Haberde, işçilere günde yaklaşık 130 lira ödendiği kaydedildi.

Durumdan üreticide işçide memnun değil

43 yaşındaki Aydın Şimşek adlı fındık üreticisi, “Tekel olmuşlar istediklerini yapıyorlar. Şartlarımızı görüyorsunuz. Çok çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir kilo fındığın fiyatının 22,5 liraya düştüğünü söyledi. Şimşek, “Bu yıl fındıklarımı Ferrero’ya satmayacağım” dedi.

Ferrero adına konuşan ve adı açıklanmayan bir sözcü, şirketin Türkiye’de fındık çiftliklerine doğrudan sahip olmadığını veya yönetmediğini öne sürdü. Sözcü, fındıkların doğrudan çiftçilerden satın alınmadığını da aktardı. Yetkili, fındığın düzenlemelere uygun şekilde ve piyasa dinamiklerine göre tedarik edildiğini iddia etti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Başkanı açıklamaya tepki gösterdi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Demir bu açıklamaya tepki gösterdi. Demir , “Allah aşkına, fındığın kilosunu 22-23 liraya satın alıp 23 dolara (yaklaşık 220 TL) satıyorlar” dedi.

Demir, “Türkiye dünyaya yaklaşık 300 bin ton fındık ihraç ediyor. Bu işten sadece yabancı şirketlerin kâr etmesi ne garip.”

Rekabet Kurumu’nu göreve çağıran Demir, “Aksi halde her yerde her şeyi kontrol edecekler. Kendi ürünümüzü onlardan başka kimseye satamayacağımız bir noktaya geleceğiz” şeklinde konuştu.

Sakarya’daki Akyazı Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şener Bayraktar da üreticilerin, seslerini çıkarırlarsa fındıkları satamamaktan korkuyorlar.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

En Son Haberler

TMO Alımları Durduracak Mı?

Fındık fiyatları serbest piyasa ile TMO alım fiyatları eşit seviyeye geldi. Serbest piyasanın yönünü TMO’nun izleyeceği politika belirleyecek. TMO şuana kadar yaklaşık...

Fındık 30 TL’yi Gördü

Fındık fiyatları, Giresun’da serbest piyasada son bir haftadır yükseliş göstermekteydi. Bu yükseliş trendi devam etmedi ve fındık fiyatları yeniden düşmeye başladı. Giresun’da...

Dolardaki Artış Fındık Fiyatlarına da Yansıdı

Doların 13 lira seviyelerine çıkmasıyla birlikte fındık fiyatlarına bu artıştan etkilendi. Dün Ordu’da serbest piyasada 1 lira artarak 26 lira olan fındık...

Fındıkta Rekor Fiyat Artışı!

Son günlerde yaşanan dolardaki yükseliş karşısında fındık fiyatlarında değişiklik olmaması üreticinin tepkisine neden oldu. Bugün itibariyle fındık 27 TL oldu.

Fındık Sorunları Masaya Yatırılıyor

Bugün “Fındıkta Lisanslı Depoculuk Çalıştayı” gerçekleştirilecek. Giresun Borsası yerleşkesindeki Ahmet Başkan Konferans Salonu’nda, Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Ürün...

İlgili Haberler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol